Національна школа суддів України

Обговорення та пошук шляхів вирішення проблемних питань адміністративного судочинства

16–20 вересня 2019 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів окружних адміністративних судів  Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Кіровоградської областей.

У вітальній промові директор Дніпровського регіонального відділення Олександр Мартиненко ознайомив суддів з програмою підготовки і трьох тренінгів, які буде проведено в межах підготовки.

Захід розпочато з обговорення основних пріоритетів діяльності Ради суддів України щодо забезпечення незалежності судів і суддів, а також врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів у діяльності суддів, у якій візьме участь член Ради суддів України, суддя Господарського суду Дніпропетровської області Іван Колісник.

Активну участь у проведенні підготовки візьмуть судді Третього апеляційного адміністративного суду.

Юлія Дурасова розгляне з колегами практику Європейського суду з прав людини щодо застосування судами принципів адміністративного судочинства, а Наталія Баранник обговорить особливості перегляду судових рішень в адміністративних справах та підстави і порядок провадження за нововиявленими обставинами.

Цікавою та корисною буде інтерактивна лекція професора кафедри адміністративного та митного права Університету митної справи та фінансів, доктора юридичних наук, доцента Євгена Легези про запровадження дієвого механізму щодо нових підходів надання публічних послуг з метою утвердження функціонування сервісної держави відповідно до Указу Президента України від 04.09.2019 № 647/2019 “Про деякі заходи із забезпечення надання якісних публічних послуг”.

Враховуючи значну кількість звернень до адміністративних судів, актуальною для розгляду буде і тема щодо особливостей розгляду пенсійних та інших соціальних спорів, яку виносить на розгляд суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Світлана Ніколайчук.

Важливою темою для суддів, які працюють у промислових регіонах України є і тема охорони довкілля та права людини. Питання захисту довкілля, засобів правового захисту, доступу до правосуддя у справах, що стосуються довкілля та практику ЄСПЛ щодо застосування статті 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод розгляне зі слухачами та слухачками Олена Царікова.

Також слід зазначити, що в межах цієї підготовки заплановано проведення трьох тренінгів.

Тренінг на тему: Актуальні питання написання судових рішень у світлі новел процесуального законодавства в адміністративному судочинстві проведуть судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду: модератор – доктор юридичних наук, доцент Василь Ільков, викладачі і фасилітатори – голова суду, кандидат юридичних наук Андрій Коренев, Станіслав Златін та суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду  у відставці Юлія Дадим.

Під час тренінгу буде опрацьовано питання щодо застосування новел Кодексу адміністративного судочинства в судовому процесі та особливостей написання судових рішень у позовному спрощеному провадженні, в окремих категоріях справ, у зразковій та типовій справах, а також критерії визначення типових справ і новели в нормах, що регламентують питання судових витрат.

Пізнавальним та корисним для слухачів буде тренінг на тему:  “Особливості застосування податкового і митного законодавства в адміністративному судочинстві”. До його проведення залучено модератора –  суддю Дніпропетровського окружного адміністративного суду, кандидата юридичних наук Олега Ляшка, суддю Третього апеляційного адміністративного суду Ольгу Панченко, суддів Запорізького окружного адміністративного суду – кандидатів юридичних наук Юлію Калашник , Олену Конишеву, Андрія Сіпака.

Слухачі та слухачки розглянуть питання щодо особливостей застосування податкового законодавства при вирішенні адміністративних справ за зверненням платників податків до митних органів і проблемні питання розгляду спорів щодо податкового боргу, особливостей обліку податку на додану вартість, застосування практики ЄСПЛ у вирішенні податкових спорів, а також загальні положення у категорії справ за статтею 283 КАС України .

Для суддів окружних адміністративних судів вперше проводиться  тренінг на тему: “Соціономічна компетентність суддів”.

У заході беруть участь модератор – суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, доктор юридичних наук, доцент Василь Ільков, суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Максим Таус і доцент кафедри загальної психології та патопсихології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидат психологічних наук Аліна Бунас.

На тренінгу буде розглянуто питання щодо культури гідності та відповідальності судді; соціономічної компетентності судді як психічного утворення, що робить процес здійснення правосуддя гуманним і ціннісно-значущим; гуманістичної спрямованості судді; соціально-психологічних закономірностей міжособистісного сприйняття, інтерпретації причин і мотивів поведінки людей; особливостей міжособистісного сприйняття; психологічних та фізичних кордонів; конструктивних та неконструктивних засобів впливу та резистентності до впливів.

До програм тренінгів включено міні-лекції, практичні завдання, експрес-опитування з використанням клікерів, демонстрації відеороликів та модеровані дискусії.

Після закінчення тренінгів судді-тренери проведуть анкетне оцінювання суддів-слухачів. Також буде проведено анкетне опитування учасників щодо якості та корисності проведення підготовки та тренінгів.

Повні тексти програм підготовки суддів та тренінгів розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.