Національна школа суддів України

Львівське регіональне відділення

Польна Оксана Орестівна

Директор — Польна Оксана Орестівна 


Телефон:
+38 032 261 38 42;
Електрона пошта:
rv_lviv@nsj.gov.ua


Львівське регіональне відділення як один зі структурних підрозділів Національної школи суддів України відповідно до ст. 104 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” виконує завдання щодо підготовки висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя.

Регіональне відділення здійснює діяльність щодо організації та проведення спеціальної підготовки кандидатів на посаду суддів, підготовки суддів, періодичного навчання суддів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації та підготовки працівників апаратів місцевих судів Львівської, Рівненської, Волинської, Закарпатської та Івано–Франківської областей, суддів та працівників апаратів Чернівецького, Тернопільського, Хмельницького окружних адміністративних судів та господарських судів Чернівецької, Тернопільської та Хмельницької областей.

У період з березня–травня 2018 році регіональне відділення проводило спеціальну підготовку 80 кандидатів на посаду судді, які мали стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки.

Із 27 серпня 2018 року у Львівському регіональному відділенні проходить практичну та теоретичну підготовку 91 кандидат на посаду судді.

За час проходження цієї підготовки кандидатки та кандидати на посаду суддів мали можливість зустрітись і поспілкуватись із ректором Національної школи суддів України Миколою Оніщуком, який зазначив, що вони є новою генерацією суддівської системи, на яку суспільство має великі сподівання.

З майбутніми суддями зустрічалися проректори, керівники різних структурних підрозділів Національної школи суддів України, очільники та представники іноземних судів, міжнародних організацій і керівники національних юридичних установ і організацій.

З кандидатками та кандидатами на посади суддів зустрічалися члени Вищої ради правосуддя України Лариса Шевцова та Андрій Овсієнко, які і зазначили, що громадська спільнота ставить перед суддею високі вимоги та обрання цього фаху вимагає неабиякої сміливості та впевненості у власних силах.

Голова Ради суддів України Олег Ткачук у ході свого візиту до Львівського регіонального відділення зазначив, що суддівська спільнота дуже розраховує на нове мотивоване покоління суддів, адже кожен з них принесе у судову систему те, чого їй не вистачає.

У червні 2018 року на зустріч з майбутніми суддями до Львівського регіонального відділення завітали представники українсько–канадського Проекту “Підтримка судової реформи” – директор з правових та навчальних питань групи міжнародного співробітництва Національного суддівського інституту Канади Дональд Чіассон, керівник та менеджер цього Проекту Любомир Маркевич та Ігор Осика.

Співпраця із цим Проектом перевірена часом і підтверджена результатами роботи. Одним з вагомих кроків покращення суддівської освіти: проведення тренінгів, застосування інтерактивних методів роботи, а саме проведення рольових ігор, презентацій, використання фліп–чатів і тестування за допомогою електронної системи клікерів, відбулося саме за сприяння Проекту.

У вересні 2018 року зі слухачами та слухачки спілкуватися представниками системи правосуддя Ірландії – Посол Ірландії в Україні Чарльз Шегін, голова Апеляційного суду Ірландії Джордж Бірмінгем, суддя Верховного Суду Ірландії Джон Мак Менамін, адвокат (баристер) Хелен Бойл, які підкреслили важливість цього діалогу для двох сторін. Судді поділилися власним професійним досвідом і розповіли про процедуру добору суддів в Ірландії.

У період з 2011 до 2018 року Львівське регіональне відділення провело підготовку 11 271 осіб, з яких 6 925 суддів та 4 346 працівників апаратів судів.

Для проведення підготовки суддів і працівників апаратів судів у 2018 році Львівським регіональним відділенням було залучено 129 викладачів, з яких 82 судді.

Викладацький склад Львівського регіонального відділення постійно працює над удосконаленням методики викладання матеріалу та свого професійного рівня. Викладачі в ході проведення підготовки, окрім практичних занять, використовують такі сучасні методи роботи з аудиторією як тренінги, презентації, роботу в малих і великих групах слухачів, кейси, рольові ігри, дискусії, обмін думками, узагальнення інформації, проведення анкетувань і тестувань.

Упродовж 2018 року підготовка суддів різних категорій проводилася відповідно до стандартизованих програм. Судді під час тижневої підготовки брали участь у декількох тренінгах та отримували оцінки викладачів за роботу в кожному окремому тренінгу. У Львівському регіональному відділенні було проведено апробацію тренінгів, розроблених суддями та фахівцями інших галузей для подальшого запровадження у програму спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.

У попередні роки стартувала серія семінарів, присвячених авторитету суду, у ході яких було висвітлено історичні чинники, суспільні, політичні елементи, на які судді мають звертати увагу та використовувати з метою утримання та зміцнення свого авторитету та авторитету судової влади перед суспільством. На сьогодні проведено вже 7 таких семінарів, у яких взяли участь судді з усіх регіонів України.

Надалі увага зосереджується на вивченні положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя. Така увага до Конвенції викликана необхідністю зменшення кількості звернень громадян України за захистом прав та інтересів до Європейського суду з прав людини. Упродовж 2018 року питання на зазначену тему включалась до кожної з програм тижневої підготовки суддів.

У межах підготовки суддів місцевих загальних судів було апробовано тренінг на тему “Особливості розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством”. Зміни в законодавстві підсили актуальність цього питання. Відтак було проведено 2 семінари, на яких обговорювалися питання розгляду судами справ, пов’язаних із застосуванням домашнього насильства. Один з вказаних семінарів проведено спільно з Національною академією прокуратури України. Участь у цьому семінарі взяла чимала група прокурорів.

Однією із цілей Національної школи суддів України є сприяння в реалізації ініціатив судів щодо проведення певних заходів. Результатом такої співпраці у 2018 році стало проведення серії семінарів для суддів та працівників апаратів господарських судів в Північно-Західному апеляційному господарському суді.

Якісним результатом відзначено співпрацю із Громадською спілкою “Українська академія медіації”. У п’яти областях проведено низку семінарів для суддів місцевих та апеляційних судів. Ключовим питання на таких семінарах було обговорення перспектив застосування медіації, як інструмента врегулювання спорів у суді.

Спільно з громадською організацією “Центр “Жіночі перспективи” для суддів і працівників апаратів було організовано та проведено семінари, основною метою яких було розмежування ролей жінки у професійній та інших сферах її життя та окреслено основні риси жіночого лідерства.

Завершальним та одним з найприємніших акцентів річної діяльності була зустріч у Львові з делегацією суддів з Нідерландів і Польщі, на якій відбулися обмін досвідом і підведення підсумків та окреслено чіткі перспективи співпраці у 2019 році.

 

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (із відповідними змінами 2015р.) Національна школа суддів України, та зокрема, Львівське регіональне відділення забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для судової системи.