Національна школа суддів України

Новий навчальний курс – ефективна відповідь на законодавчі зміни

14-15 лютого 2018 року в  місті Харкові, в межах підготовки суддів місцевих загальних судів,  відбувається апробація навчального курсу на тему: “Особливості розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством”.

Навчальний курс розроблено Національною школою суддів України у співпраці з громадською організацією “Ла Страда - Україна” та Женевським центром демократичного контролю за збройними силами (DCAF). Апробація курсу  проводиться за сприянням Програми USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя”.

З вітальним словом до слухачів звернулись начальник відділу міжнародного співробітництва Національної школи суддів України Тетяна Пустовойтова, президент Громадської організації “Ла Страда-Україна” Катерина Левченко та координатор Програми DCAF Алан Лаферте.

Особливе значення має те, що розроблений курс вчасно впроваджується Національною школою суддів України в навчальний процес з огляду на суттєві зміни у законодавстві щодо запобігання та протидії домашньому насильству.

Метою навчального курсу є поглиблення теоретичних знань суддів з особливостей розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством. Курс допоможе суддям розвинути практичні навички для вирішення проблемних ситуацій, які виникають під час розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством. За результатами проходження тренінгу судді вмітимуть правильно ідентифікувати домашнє насильство та його види; здійснювати ефективне гендерно неупереджене правосуддя в даній категорії справ; застосовувати норми національного та міжнародного законодавства під час розгляду справ даної категорії та написанні судових рішень.

Тренінг розраховано на два навчальні дні та включає чотири модулі: “Домашнє насильство: поняття, масштаби та вплив”, “Міжнародні стандарти та національне законодавство щодо протидії домашньому насильству”, “Сприяняття та розуміння суддями проблем домашнього насильства та їх вирішення. Гендерні стереотипи як вплив для судової влади”, “Судова практика у справах, пов’язаних із домашнім насильством”.

Для проведення тренінгу запрошено суддів-викладачів Національної школи суддів України, які брали участь у його розробці,  Катерину Плахотнюк,  Інну Шелест, Ганну Шендрікову, Миколу Перекопського. Поряд із суддями викладатимуть учасники групи розробників, представники громадської організації “Ла Страда - Україна” Катерина Левченко, Марина Легенька,  Катерина Черепаха.

Викладачі  здійснять огляд практики Європейського суду з прав людини  та Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок стосовно рішень, пов’язаних із домашнім насильством. Судді опрацюють зміни національного  законодавства в сфері запобігання та протидії домашньому насильству, вимоги Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, особливості кримінального провадження у зазначеній категорії справ, шляхи запобігання гендерним стереотипам та упередженням.

За результатами апробації курсу його розробники очікують отримати від слухачів відгуки та рекомендації  щодо можливостей  удосконалення матеріалів тренінгу.