Національна школа суддів України

Розпочато підготовку суддів Вищого антикорупційного суду

22–26 лютого 2021 року в місті Києві розпочато п’ятиденну онлайн-підготовку суддів Вищого антикорупційного суду, організовану Національною школою суддів України. До реалізації програми підготовки залучені провідні українські та міжнародні експерти, участь яких стала можливою завдяки залученню до співпраці 10 програм і проектів міжнародної технічної допомоги, а саме: Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні, Проєкту ЄС “Право-Justice”, проєктів Ради Європи “Підтримка конституційних і правових реформ, конституційне правосуддя та надання допомоги Верховній Раді у проведенні реформ, спрямованих на підвищення її ефективності”, “Активізація заходів із протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в Україні”, “Дотримання прав людини в системі кримінальної юстиції України” та “Підтримка впровадження судової реформи в Україні”, Програми USAID "Нове правосуддя”, Проєкту USAID “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції “Взаємодія”, Координатора проєктів ОБСЄ в Україні та українсько-канадського проєкту підтримки судової реформи в Україні.

Вітальними словами серію навчальних заходів відкрили ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко та голова Вищого антикорупційного суду Олена Танасевич.

Модератором першого навчального дня була проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна.

У перший день підготовки суддів Вищого антикорупційного суду (далі – ВАКС) основна увага слухачів та слухачок була сконцентрована на питаннях верховенства права, етики судді та доброчесності. Зокрема, навчання розпочалося вебінаром “Застосування принципу верховенства права при здійсненні правосуддя”, який складався із трьох модулів: “Rule of Law Checklist як інструмент практичного застосування верховенства права”, “Особливості застосування: законність та обмеження дискреційних повноважень” та “Особливості застосування: юридична визначеність та пропорційність”.  

Вебінар проведено фаховою командою у складі наукового керівника Центру дослідження верховенства права Національного університету “Києво-Могилянська академія”, доктора юридичних наук, професора, судді Конституційного Суду України у відставці Миколи Козюбри, виконавчого директора Центру дослідження верховенства права Національного університету “Києво-Могилянська академія”, кандидата юридичних наук Володимира Венгера і експерта Центру дослідження верховенства права Національного університету “Києво-Могилянська академія”, кандидата юридичних наук, доцента Олексія Цельєва.  

Упродовж другої сесії увага учасників була акцентована на темі доброчесності та професійної етики судді, етичних стандартах поведінки судді. В цій частині програми підготовки викладачем була запрошена професор кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор юридичних наук, професор Оксана Грищук, яка у своїй лекції зазначила, що етичні вимоги до поведінки судді закріплені в Кодексі професійної етики судді і являють собою сукупність моральних правил поведінки судді, за допомогою яких можна оцінити його дії з погляду таких цінностей, як справедливість, сумлінність, гідність, людяність. Другим спікером сесії був суддя Апеляційного суду Великої Британії у відставці, голова Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ) Сер Ентоні Хупер. Експерт добре відомий суддям не тільки як голова ГРМЕ, а й як викладач, що проводив навчання для суддів новоствореного ВАКС у 2019 році. Він запросив суддів до широкої дискусії, розгляду відповідних етичних ситуацій, з якими вони стикаються у процесі роботи.

Третя сесія була присвячена обміну кращим досвідом і практикою функціонування антикорупційних судів у Європі, яким поділилися голова Спеціалізованого кримінального суду (Словаччина) суддя Ян Грубала, президент Антикорупційного відділу Вищого суду в Белграді (Сербія) суддя Снежана Ніколіч-Гаротіч, суддя Апеляційного спеціалізованого кримінального суду (Болгарія) Маріета Недельчева, суддя Вищого кримінального суду Республіки Хорватія Маріян Бітанга, член Вищої ради юстиції Словаччини Павол Зілінчік. Обговорення під час сесії зосереджувалося на ключових елементах, пов’язаних із підвищенням ефективності та довіри громадськості до антикорупційних судів, а також рекомендаціях щодо забезпечення справедливого і своєчасного розгляду справ про корупцію в умовах постійного посилення тиску у зв’язку з притягненням чиновників до відповідальності за корупцію.

Остання сесія проходила у формі модерованого обговорення із презентаціями. Суддів інформували щодо повсякденної роботи та проблем, які постають перед антикорупційними судами в Болгарії, Хорватії, Сербії та Словаччині. Учасники ознайомилися з кращим досвідом європейських колег, які у своїй практиці стикаються з аналогічними проблемами і тому їх досвід вирішення цих проблем є корисним для українських суддів. Спільна дискусія, обговорення низки важливих питань є основою для формування професійних зв’язків з суддями вищезазначених судів. Співмодераторами сесії стали керівник Програми USAID "Нове правосуддя" Девід Вон та головний міжнародний експерт Проекту ЄС "Право-Justice" Анна Адамська-Галант.

У заключній частині онлайн-підготовки першого дня учасники обмінялися думками, а модератор підвела підсумки.

Участь у заході взяли 38 суддів Вищого антикорупційного суду, а також представники Національної школи суддів України, провідні українські та міжнародні експерти проєктів Ради Європи, науковці.