Національна школа суддів України

Судовий контроль за реалізацією адміністративними органами дискреційних повноважень

25 листопада 2021 року в місті Києві розпочався дводенний тренінг для тренерів з навчального курсу для суддів адміністративних судів “Судовий контроль за реалізацією адміністративними органами дискреційних повноважень”, який розроблено Національною школою суддів України у співпраці з проєктом ЄС “Право-Justice”.

Навчальний захід вітальними промовами розпочали ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, президент Асоціації європейських адміністративних суддів, суддя Адміністративного суду Відня, міжнародний експерт Проєкту ЄС “Право-Justice” Едіт Целлер та головний національний експерт “Право-Justice” (компонент “Політика та координація у секторі юстиції”) Оксана Цимбрівська.

У виступі Микола Оніщук зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень. А у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Ректор також наголосив, що для захисту порушеного права потрібно не боятися вчиняти конкретні дії.

Тренінг проводить фахова команда – директор відділу “Тестологічний центр” Національної школи суддів України Михайло Цуркан, президент Асоціації європейських адміністративних суддів, суддя Адміністративного суду Відня, міжнародний експерт Проєкту ЄС “Право-Justice” Едіт Целлер, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Олена Губська, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ірина Желтобрюх, суддя Вищого адміністративного Суду України Любов Гончар та суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Костянтин Кобилянський.

Перший день навчання суддів проходив у форматі мінілекцій, доповідей та їх жвавого обговорення. Викладачі (тренери) надали визначення поняття дискреції, висвітлили питання судового контролю за реалізацією адміністративними органами дискреційних повноважень у відносинах публічної служби, у сфері податкової та митної служби, а також земельних правовідносин.

Експерти також приділили увагу застосуванню Європейської конвенції з прав людини та судовій практиці Європейського суду з прав людини у справах щодо судового контролю за дискреційними повноваженнями адміністративних органів.