Національна школа суддів України

Забезпечення права на справедливий суд в Україні: стан та динаміка руху

14-15 вересня 2018 року в місті Одеса Національна школа суддів України спільно з проектом Ради Європи “Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини” та проектом Координатора проектів ОБСЄ в Україні “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” проводять круглий стіл “Європейські стандарти справедливого суду та їхнє впровадження в Україні”.

Відкрили  круглий стіл вітальними словами ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, Голова  Верховного Суду Валентина Данішевська,  голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер, національний менеджер програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька, голова Одеського апеляційного господарського суду Наталія Богацька.

Перша частина заходу присвячена темі  впровадження права на справедливий суд у процесі судової реформи в Україні.

Так,  ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук представив доповідь Нормативні та інституційні засоби справедливого суду: проблеми впровадження.

Про роль Конституційного Суду України в забезпеченні імплементації Європейської конвенції з прав людини розповів Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська представила бачення щодо єдності судової практики як інструменту забезпечення справедливого правосуддя.

Друга сесія круглого столу була зосереджена на практиці Європейського суду з прав людини та дотримані принципу верховенства права і гарантій справедливого суду в державах-членах Ради Європи.

Суддя Європейського суду з прав людини, Президент 3-ї Секції Вінсент Де Гаетано детально розібрав принцип «законності» в контексті Європейської конвенції з прав людини.

Суддя Європейського суду з прав людини, Президент 2-ї Секції Роберт Спано представив доповідь “Верховенство права в практиці Європейського суду з прав людини – свавілля та доктрина “четвертої інстанції”.

Cуддя Європейського суду з прав людини  Петер Пакзолай розповів про сучасні тренди та підходи до питань ефективності та незалежності судової влади.

Окрема сесія заходу була присвячена рішенням Європейського суду з прав людини щодо України за статтею 6 Європейської конвенції з прав людини та за статтею 1 Протоколу до Конвенції.

В рамках сесії Суддя Європейського суду з прав людини, Президент 4-ї Секції Ганна Юдківська розкрила тему щодо легітимних (законних) очікувань та захисту власності відповідно до статті 1 Протоколу до Європейської конвенції з прав людини.

Віце-президент Європейського суду з прав людини, Президент 5-ї Секції  Ангеліка Нуссбергер запропонувала на обговорення тему “Діалог суддів. Що це означає?”

Суддя Європейського суду з прав людини  Марко Босняк розкрив тему про мінімальні права обвинуваченого та справедливість кримінального провадження у практиці ЄСПЛ

Друга частина роботи круглого столу присвячена поступу України у виконанні рішень Європейського суду з прав людини

Так, начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства Національної школи суддів України Тетяна Фулей розповіла як рішення Європейського суду з прав людини проти України змінили судочинство у нашій країні.

 Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Олійник доповіла про основні виклики і проблеми застосування Верховним Судом вимоги статті 6 Європейської конвенції з прав людини.

Національний експерт проекту Ради Європи “Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини” Денис Бугай представив порівняльний аналіз законопроектів щодо впровадження в Україні Протоколу № 16 до Європейської конвенції з прав людини.

Другий день роботи круглого столу розпочнеться сесією щодо  ефективності механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини  в Україні

Начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи Павло Пушкар детально розповість про практику держав стосовно виконання рішень Європейського суду з прав людини як джерело права для національного суду.

Суддя Конституційного Суду України, член Консультативної ради європейських суддів Віктор Городовенко розкриє тему права на апеляційне оскарження в контексті українського законодавства та практики Європейського суду з прав людини.

Суддя Верховного Суду Дмитро Гудима представить огляд практики Великої Палати Верховного Суду щодо перегляду судових рішень, у яких Європейський суд з прав людини встановив порушення Україною міжнародних зобов’язань.

Далі учасники круглого столу будуть обговорювати роль судової гілки влади у виконанні рішень Європейського суду з прав людини в Україні.

Начальник секції Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи  Клер Браун розповість про прогрес та перспективи Виконання рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються судової гілки влади в Україні.

Заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина детально проінформує про особливості виконання пілотних рішень Європейського суду з прав людини.

Президент Інституту прикладних гуманітарних досліджень, професор Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Михайло Буроменський презентує звіт за результатами моніторингу судових рішень щодо застосування в Україні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.