Національна школа суддів України

Ефективний розгляд малозначних судових справ

17 травня 2021 року Національна школа суддів України за сприяння Програми USAID “Нове правосуддя” та у співпраці з Національним суддівським коледжем у місті Ріно (США) продовжила серію відкритих вебінарів для суддів, помічників суддів, працівників апарату суду та адвокатів з обговорення і обміну досвідом із американськими колегами актуальних питань повсякденної суддівської діяльності.

Черговий вебінар, присвячений ефективному розгляду малозначних справ, розпочали проректор Володимир Мазурок, керівник Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Нове Правосуддя” Девід Вон і менеджерка програм онлайн–навчання в Національному суддівському коледжі Елізабет Морган–Бізлі.

Викладачами вебінару стали американські Почесні судді Пітер Еванс, Бренда Роупер, Філіп Стреньєр, Вільям Келлі, які мають чималий досвід роботи з незначними судовими справами у своїй країні.

Малозначні справи в Україні було введено в цивільний, господарський та адміністративний процесуальні кодекси в листопаді 2018 року. Незважаючи на значні переваги спрощеного провадження (наприклад, відсутність деяких стадій судового розгляду, скорочення процесуального часу, тощо), малозначні позови можуть бути одним із найбільш стресових, які суддя розглядає в суді та викликати фрустрацію. Після трьох років упровадження цих процедур, одними з основних проблем є відсутність чіткого переліку таких справ у кодексах, здатність суддів визначати, чи справа є малозначною (невеликий позов) та чи придатна справа для того, щоб сторона сама себе представляла в суді.

Водночас учасники судових процесів, які не знають правової системи або її процедур, часто звертаються до суду з фактами, що містять складні юридичні питання. Тому суддям доводиться працювати із сирим матеріалом та структурувати його в належний юридичний процес, що сприяє швидкому та недорогому здійсненню правосуддя.

Зважаючи на зазначене, досвідчені американські судді в ході своїх презентацій зосередили увагу на практиці розгляду малозначних справ судами США та процесі розгляду таких справ від досудового, судового та після судового провадження. Викладачі надали практичні поради із свого власного професійного досвіду, які допоможуть українським правознавцям отримати навички роботи з кожним аспектом процесу, зокрема, сформулювати індивідуальну філософію ролі судді під час розгляду незначних позовних вимог; створити та реалізувати комунікаційний план, щоб скерувати сторони, які самі себе представляють, на кожному етапі процесу розгляду малозначних позовів; планувати розгляд таких справ ефективніше задля зменшення рівня стресу сторін; визначити кроки для створення програми медіації у справах незначних позовів.

Загалом у вебінарі взяло участь понад 90 осіб – суддів, помічників суддів, працівників апаратів судів, адвокатів, медіаторів, експертів Програми USAID “Нове правосуддя”, тренерів Національної школи суддів України.

Наступний із серії онлайн–вебінарів буде стосуватися питань лідерства для суддів і відбудеться 1 червня 2021 року.