Національна школа суддів України

На порозі нових завдань

17 січня  2017 року в Національній школі суддів України відбулася робоча зустріч ректора Миколи Оніщука з  директором із правових та освітніх питань Групи міжнародного співробітництва Національного суддівського інституту Канади Дональдом Чіассоном та представниками українсько-канадських проектів “Освіта суддів – для економічного розвитку” та “Підтримка судової реформи в Україні”.

Метою зустрічі було обговорення співпраці в рамках підготовки суддів нового Верховного Суду. Крім того, було обговорено проведення спільних заходів у завершальній стадії проекту “Освіта суддів – для економічного розвитку”,  зокрема взаємодії у доопрацюванні навчальних курсів, підготовці методичних матеріалів.

Ректор Національної  школи суддів України Микола Оніщук проінформував партнерів про залученість установи до забезпечення кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів Верховного Суду. Ректор наголосив, що суддівська освіта й надалі зміцнюватиме свою роль у забезпеченні судової влади інструментами кваліфікаційного відбору та оцінювання. Ректор повідомив, що невдовзі буде розпочато реалізацію завдань, які покликані  кадрово забезпечити суди першої інстанції. Так, очікується рішення щодо оголошення відбору для спеціальної  підготовки кандидатів на посади суддів, в тому числі з числа помічників суддів. Зокрема, планується підготувати близько 350 кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше 3 роки. В 2017 році планується й спеціальна 12 місячна підготовка кандидатів, що відповідають встановленим законом вимогам для зайняття суддівської посади.

Враховуючи також фактор майбутнього оновлення процесуального законодавства, перед суддівською освітою у найближчій перспективі стоять масштабні та відповідальні завдання, у виконанні яких ми покладаємось на допомогу партнерів та проектів міжнародної технічної допомоги – наголосив Микола Оніщук.

Дональд Чіассон та представники українсько-канадських проектів поділилися баченням стосовно підготовки суддів нового Верховного Суду та запропонували підтримку у реалізації цього завдання. Констатувалось, що  первинна підготовка майбутніх суддів Верховного Суду має зосередитися на навичках та знаннях, які дадуть їм можливість з першого робочого дня розпочати ефективно виконувати свої суддівські обов’язки. Навчання має забезпечити спроможність суддів самостійно і належним чином виконувати повноваження суддів касаційної інстанції. Серед пріоритетних тем підготовки -  роль судді в демократичному суспільстві, підготовка судових рішень, особливості колегіального прийняття рішень, тощо. 

Спільна робота над програмою підготовки суддів нового Верховного Суду триватиме з урахуванням можливостей та пропозицій інших донорів.

Сторони висловили сподівання, що співпраця в реалізації нових завдань суддівської освіти в рамках Проекту підтримки судової реформи буде такою ж продуктивною, як була завжди.