Національна школа суддів України

Курс Ради Європи HELP “ Міжнародне гуманітарне право та права людини” (МГП і ПЛ)

Проєкти Ради Європи HELP "(Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни” та “Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України” у співпраці з Національною школою суддів України (НШСУ), Тренінговим центром прокурорів України, Вищою школою адвокатури НААУ та Координаційним центром надання правової допомоги запрошують суддів, прокурорів та адвокатів долучитись до проходження курсу HELP “Міжнародне гуманітарне право та права людини”.

Курс розкриває, як право прав людини продовжує застосовуватися в ситуаціях збройного конфлікту поряд з міжнародним гуманітарним правом - особливим режимом міжнародного публічного права, покликаним захищати основні цінності людства під час війни. Він пояснює взаємодію між цими двома галузями права, досліджуючи, як вони застосовуються на практиці, коли йдеться про ключові права людини, такі як право на життя, абсолютна заборона катувань та інших форм жорстокого поводження, право на свободу, право на справедливий судовий розгляд тощо. Особлива увага в курсі приділяється імплементації права прав людини та міжнародного гуманітарного права на національному та міжнародному рівнях, а також способам забезпечення відповідальності за їх порушення. У ньому також представлена відповідна практика Європейського суду з прав людини та міжнародних кримінальних трибуналів. Представниками партнерів, зокрема, Тренінгового центру прокурорів України, Національної школи суддів України та Вищої школи суддів України здійснено національну адаптацію курсу до українського контексту, законодавства та правової системи. Адаптація стосувалася урахування українського законодавства у його 10-річній історичний ретроспективі в умовах збройного конфлікту; практики застосування статті 438 Кримінального кодексу України “Порушення законів та звичаїв війни”, практик досудових розслідувань та процесуального керівництва по воєнним злочинам. Національна адаптація здійснена з урахуванням наявних стандартів досудового розслідування воєнних злочинів та здійснення процесуального керівництва, взаємодії з неурядовими організаціями в ході документування воєнних злочинів, судової практики за ст. 438 КК України, аналітичних досліджень судової практики, наукових розвідок за цією тематикою. Крім того, практичні завдання та тестування грунтуються на проблемах українських практик розслідувань та судових розглядів.

Тьютори, які супроводжуватимуть групу:

Оксана Царевич, суддя Печерського районного суду міста Києва;

Ірина Гловюк, докторка юридичних наук, професорка, адвокатка, членкиня Науково-консультативної ради при Верховному Суді, членкиня Ради Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу, лекторка Вищої школи адвокатури;

Дмитро Лотюк, начальник аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового  центру прокурорів України;

Ірина Барцицька, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва прокуратури Автономної Республіки Крим.

Цей курс HELP був розроблений у 2024 році Програмою Ради Європи HELP в рамках проекту “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни”, що реалізується в рамках Плану дій Ради Європи для України “Стійкість, відновлення та відбудова” (2023-2026 рр.).

Курс розпочнеться зі стартової зустрічі, яка відбудеться 23 вересня 2024 року в очному форматі у місті Києві (адресу місця учасникам буде повідомлено додатково) і супроводжуватиметься 2,5 місяцями дистанційного навчання на платформі HELP, за підтримки тьюторів.

Зацікавлені учасники повинні бути присутніми на стартовому заході; взяти на себе зобов'язання пройти та завершити онлайн курс з тьютором (приблизно 1-2 години навчання на тиждень); зареєструватися на захід; мати ноутбук/планшет/смартфон для доступу до платформи електронного навчання HELP

Проходження курсу триватиме з 23 вересня по 10 грудня 2024 року. Національна школа суддів України у партнерстві з проєктами Ради Європи  “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни” та “Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України” 23 вересня 2024 року проводить запуск національного курсу “ Міжнародне гуманітарне право та права людини” (МГП і ПЛ).

Запуск курсу МГП і ПЛ планується у співпраці з Тренінговим центром прокурорів України, Вищою школою адвокатури НААУ та Координаційним центром надання правової допомоги. Група включатиме приблизно 60 учасників, серед яких буде 20 прокурорів і 20 суддів і 20 адвокатів.

Зацікавлені учасники повинні бути присутніми на стартовому заході; взяти на себе зобов'язання пройти та завершити онлайн курс з тьютором (приблизно 1-2 години навчання на тиждень); зареєструватися на захід; мати ноутбук/планшет/смартфон для доступу до платформи електронного навчання HELP

Координатор курсу від НШСУ:

Тамара Закревська, заступниця начальника відділу підготовки викладачів(тренерів), тел.: 050 971 14 99, e-mail: zakrevskato@ukr.net

Шановні судді! Для участі зареєструйтесь за посиланням до 16 вересня 2024 року.

Склад учасників буде формуватися на конкурсній основі (з урахуванням спеціалізації, досвіду участі в курсах HELP, гендерної рівності та рівномірного регіонального представництва).