Національна школа суддів України

Модернізація суддівської освіти: стан та реалістичні завдання

Модернізація суддівської освіти: стан та реалістичні завдання

14 - 15 травня 2015 року в місті Києві проходив методологічний семінар з інституційного розвитку Національної школи суддів України, організований у рамках українсько–канадського проекту “Освіта суддів – для економічного розвитку”.  Мета семінару - оцінка стану інституційної розбудови суддівської освіти в Україні та визначення реалістичних шляхів розвитку у найближчій перспективі.

 


У роботі семінару від Національної школи суддів України взяли участь керівництво, начальники відділів, спеціалісти та наукові співробітники.  Успішний досвід організації та підходи до суддівської освіти представляли на семінарі старший директор Національного суддівського інституту Канади Джордж Томсон  і директор із юридичних та освітніх питаньДональд Чіассон.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, відкриваючи семінар, відзначив його актуальність з огляду на  потреби  оцінки  наявних напрацювань у сфері модернізації суддівської освіти та коректив  поточного організаційного плану і пріоритетів діяльності  з урахуванням реалій сьогодення. 

Ректор констатував, що країна стоїть на порозі нового етапу змін у системі правосуддя, які покликані забезпечити його справедливість та ефективність. Зокрема, очікується розширення обсягу конституційного регулювання  правосуддя  у питаннях доступу до професії, функціонування та устрою  органів судового управління, тощо. Правосуддя (а відповідно й освіта суддів) мають суттєво покращуватись  задля того, щоби прогресувало суспільство – підкреслив Микола Оніщук.

Водночас, завдяки синхронізації законодавчих, організаційних, методологічних змін доктрина та практика підготовки кадрів для судової системи відчутно модернізувалися й продовжують удосконалюватися – наголосив ректор.

Таку оцінку розділили й  канадські колеги, відзначивши роль і значущість інституційних змін у  Національній школі суддів України.

У ході семінару проректор  Наталія Шукліна представила Доповідь щодо поточного стану інституційних змін.  Зокрема, проректор зупинилася на пріоритетних темах  розробки навчальних програм і курсів, підготовки викладачів та впровадження дистанційного навчання. Наталія Шукліна розповіла про конкретні наслідки прийняття закону «Про забезпечення права на справедливий суд», а саме запровадженні тренінгової форми підготовки та регулярного оцінювання суддів.

Проректор по забезпеченню організаційної діяльності Володимир Мазурок у свою чергу розповів про стан упровадження автоматизації процесу підготовки суддів та реалізації проекту інформаційно–аналітичної системи “Електронна школа суддів”.

Робота семінару продовжилась в форматі дискусії під керівництвом канадських представників: розглядалися  основні проблеми впровадження організаційних змін, науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу, спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді, робочого навантаження відділів і регіональних відділень.