Національна школа суддів України

Оцінювання, як інструмент виявлення індивідуальних потреб для професійного зростання судді

4 березня 2016 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук бере участь у круглому столі “Регулярне оцінювання суддів в Україні як спосіб виявлення індивідуальних потреб судді щодо вдосконалення, стимулювання його до підтримання кваліфікації на належному рівні та професійного зростання”.

Захід організований спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України,  проектами USAID “Справедливе правосуддя”, ЄС “Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні”, “Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні”.

Серед учасників круглого столу члени та представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Вищої ради юстиції, працівники Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, представники громадських організацій, міжнародних програм та проектів, національні та міжнародні експерти, судді.

Метою круглого столу є обговорення міжнародного та європейського досвіду оцінки професійного розвитку судді, представлення та обговорення проектів відповідних нормативно–правових документів і необхідних законодавчих змін, викликів і ймовірних ризиків регулярного оцінювання суддів.   

Відкриваючи роботу круглого столу,  ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук висловив переконання, що  такий інструмент як кваліфікаційне та регулярне оцінювання має спонукати суддів до подальшого самовдосконалення. Система оцінки суддів повинна допомагати визначити напрямки, за якими має працювати над вдосконаленням конкретний суддя, висвітлювати його сильні та слабкі професійні сторони. Принципи такої системи оцінки – прозорість, загальноприйнятна методологія, справедливість, надійність.

У рамках першої сесії круглого столу експерти розповіли про європейський і міжнародний досвід регулярного оцінювання професійної діяльності суддів. Олександр Іщенко, начальник відділу науково–методичного забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції презентував проект порядку і методології регулярного оцінювання та  самооцінювання судді, підготовлений робочою групою Національної школи суддів України.

Друга сесія була присвячена оцінюванню судді за результатами підготовки в Національній школі суддів України. В її рамках проректор Володимир Мазурок презентував доповідь “Критерії та формат оцінювання судді за результатами підготовки в Національній школі суддів України”, з якою можна ознайомитися тут.

Бачення Національної школи суддів України щодо оцінювання судді колегами–суддями представила в ході однойменної сесії заступник начальника відділу науково–методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу, суддя Апеляційного суду Івано–Франківської області Надія Стефанів.

Окремі сесії круглого столу присвячені питанням самооцінювання судді та оцінювання роботи судді в судовому засіданні представниками громадських об’єднань.

Очікується, що результатом роботи круглого столу буде напрацювання рекомендацій щодо запровадження справедливих і прозорих процедур у процесі регулярного оцінювання професійної діяльності суддів.