Національна школа суддів України

Aміністративна юстиції: шлях до змін

1 жовтня 2015 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції “Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні”, присвяченій 10-річчю започаткування процесуальної діяльності адміністративних судів України.

 


 

У роботі Конференції взяли участь очільники судової системи, судді, науковці, практикуючі правники в різних галузях захисту прав людини, міжнародні експерти та вітчизняні фахівці адміністративного права і процесу.  Національну школу суддів України представляли  також  проректор Наталія Шукліна, начальники відділів Тетяна  Фулей та Олександр Гашицький.

У ході Конференції учасники обговорили питання реформи адміністративного судочинства України, як запоруки захисту прав людини, стандартів справедливого суду, практику Європейського суду з прав людини, роль адмінюстиції та Європейського суду з прав людини в умовах конфліктів, що призводять до порушень прав людини.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук виступив із доповіддю на тему “Адміністративна юстиції: шлях до змін”. Ректор висловив переконання, що запровадження адміністративної юстиції було  однією з найвизначніших політико-правових подій у державі, а її функціонування є гарантією захисту особи від порушення права в публічно-правових відносинах.

Водночас, існує досить широке поле для вдосконалення системи адмінюстиції. Зокрема, варто змінювати доктрину адміністративного права з метою  мінімізації практики використання адміністративних судів для захисту інтересів публічних установ та організацій - зазначив Микола Оніщук.

Також на законодавчому рівні  необхідно  закріплення відмінного порядку доступу до професії судді адміністративного суду, відповідні вікові та кваліфікаційні цензи, особливості його статусу – підкреслив ректор.

Вирішення потребує також  тема меж повноважень  адміністративної юстиції. З метою захисту й поновлення порушених прав -  суд має застосовувати всі наявні і виключні можливості, надані законом, а не обмежуватись лише визнанням дій, бездіяльності і рішень суб’єктів владних повноважень протиправними. Захист порушеного права включає в себе, як неодмінна складова і поновлення такого права. Тож є надуманими побоювання судів щодо неможливості використання зобов’язальних рішень. Правові наслідки таких рішень не є тотожними власне самим рішенням органів виконавчої влади та інших суб’єктів владних повноважень. Тобто говорити про порушення дискреції останніх – наголосив ректор – немає жодних підстав.

Звертаючись до теми забезпечення єдності судової практики, ректор наголосив, що існують не поодинокі випадки виявлення альтернативних підходів під час касаційного розгляду. Інструментом забезпечення єдності судової практики у таких випадках має бути розгляд  справ палатами  та пленумом.

Впровадження вже напрацьованих конституційних змін та робота над завданнями щодо розвитку адміністративної юстиції має суттєво вплинути на стан справ у сфері захисту прав людини - резюмував Микола Оніщук.

У ході конференції із доповіддю на тему “Застосування практики  Європейського суду з прав людини при тлумаченні загальних положень та принципів  адміністративного судочинства” виступила також начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна  Фулей.