Національна школа суддів України

Підвищуємо рівень розробки тестових завдань

5-6 червня 2014 року у конференц-залі комплексу «Трипілля» за підтримки Проекту USAID “Справедливе правосуддя” відбувся тренінг для розробників тестових запитань Національної школи суддів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на тему “Підготовка тестових завдань: методологія розробки, валідації та вдосконалення”. Метою проведення тренінгу було підвищення рівня знань розробників тестових завдань з методології підготовки тестових питань та вдосконалення практичних навичок їх написання.

Учасниками заходу від НШСУ стали співробітники відділу науково-методичного забезпечення діяльності ВККСУ та відділу науково-методичного забезпечення діяльності ВРЮ, а від Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – працівники відділу забезпечення професійного добору суддів Управління з питань організації підготовки суддів. Також у проходженні тренінгу приймали участь судді Верховного Суду України – Микола Балюк, Валентина Сімоненко, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ – Михайло Макарчук, В’ячеслав Наставний, Вищого господарського суду України – Володимир Поліщук, Вищого адміністративного суду України – Тетяна Чумаченко, Валентина Юрченко.

Зі вступним словом до учасників тренінгу звернулися Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, проректор з науково-дослідної роботи Національної школи суддів України Наталія Шукліна та керівник Проекту USAID “Справедливе правосуддя” Девід Вон.

У вітальному слові проректор Наталія Шукліна відзначила, що захід є продовженням серії тренінгів, організованих Національною школою суддів України спільно із проектом “Справедливе правосуддя” у 2012 році, та спрямований на закріплення позитивних результатів попередніх навчань авторів тестових запитань і поглиблення раніше започаткованого між Проектом та НШСУ співробітництва у частині спеціальної підготовки розробників тестових матеріалів. Національна школа суддів України здійснює підготовку тестових матеріалів для проведення добору кандидатів на посаду судді з 2011 року, забезпечивши тестовими матеріалами проведення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України трьох загальнонаціональних відборів кандидатів у судді. Протягом цього часу НШСУ підготувала близько 3,5 тис. тестових запитань та понад 150 практичних завдань. 

Це і тестові запитання та модельні справи для анонімного тестування, спеціальної підготовки та кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді, і запитання та ситуативні вправи для кваліфікаційного іспиту при переведенні судді до іншого суду. НШСУ на постійній основі здійснює моніторинг тестових баз на предмет їх відповідності чинному законодавству, апробацію тестових запитань з метою їх перевірки на предмет обґрунтованості та відповідності завданням відповідного тестування, готує пропозиції щодо оновлення змісту програм анонімного тестування та кваліфікаційного іспиту, налагоджує роботу із судами з метою отримання актуальних справ для підготовки на їх основі модельних справ.


У межах дводенної програми було заплановано та проведено дві основні сесії: теоретичні засади підготовки тестових завдань і формування практичних навичок написання та аналізу тестових питань. Тренерами заходу виступили експерти з тестових методологій Проекту Сергій Мудрук та Леонід Середа.

У рамках першої сесії про досвід НШСУ у розробці тестових завдань та про проблеми, які постають перед розробниками в цьому процесі доповів Олександр Іщенко, начальник відділу науково-методичного забезпечення діяльності ВККС України. Начальник управління з питань організації підготовки суддів секретаріату ВККС України Роман Савчук ознайомив учасників тренінгу з практикою Комісії в проведенні тестування кандидатів на посаду судді.

З метою вдосконалення практичних навичок та вмінь під час проведення другої сесії учасники тренінгу були поділені на групи для колективної ідентифікації проблем якості окремих тестових завдань та коригування їх помилок, розробки тестових запитань в межах групи відповідно до Програми письмового анонімного тестування кандидатів на посаду судді на виявлення належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки на стадії проведення кваліфікаційного іспиту, а також використання можливостей комп’ютерної програми для статистичної обробки даних SPSS для аналізу якості тестів.

Учасники тренінгу – співробітники Національної школи суддів України – висловлюють щиру вдячність організаторам та координаторам заходу за надану можливість підвищення рівня знань з розробки тестових завдань та набуття практичних навичок їх написання.