Національна школа суддів України

Питання суддівської освіти кваліфікації мають бути серед державних та суспільних пріоритетів

5 квітня 2016 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь в установчому засіданні Керівного комітету та офіційному відкритті проекту Ради Європи “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні”. Учасниками заходу були очільники судової системи, представники законодавчої та виконавчої влади, академічних закладів, організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій, експерти

 



Як відмічалось у ході заходу, метою проекту, який розпочав свою роботу з 1 лютого 2016 року, є підтримка незалежності, справедливості та ефективності судової влади шляхом надання допомоги Україні у впровадженні реформ сектора правосуддя у відповідності до стандартів та рекомендацій Ради Європи.

Основними цілями Проекту є:

  •  надання підтримки в розробці і прийнятті конституційних та інших законодавчих змін, що відносяться до питань судової реформи в Україні, підтримка щодо вдосконалення нормативно-правових актів, які регулюють структуру та діяльність судових органів;
  • надання підтримки судовій владі України в розбудові ефективної системи суддівської відповідальності, яка базується на європейських стандартах;
  • надання підтримки Україні в розробці системи альтернативного вирішення спорів шляхом впровадження механізмів медіації та вдосконалення системи арбітражу;
  • надання підтримки Україні в посиленні інституційної спроможності вищих судових інстанцій у питаннях забезпечення більш ефективного перегляду справ на підставі рішень Європейського суду з прав людини проти України.

 

Ректор Національної школи суддів Микола Оніщук відмітив увагу Ради Європи до проблем судової реформи та актуальність цілей, які проект ставить перед собою.

Ректор констатував, що складовою підвищення ефективності правосуддя є вдосконалення кваліфікаційної спроможності суддівського корпусу. Перебіг та перші результати кваліфікаційного оцінювання демонструють, що система суддівської освіти та інститут суддівської кваліфікації  мають бути віднесені до державних та суспільних пріоритетів.

У зв’язку з цим, чимало запитань виникає до окремих законодавчих ініціатив, що пропонують змінити доступ до суддівської професії, нівелюючи значення вмінь та навичок відправлення правосуддя.

Досвід підготовки й результати застосування тестових завдань для кваліфікаційного оцінювання суддів дозволили зробити й інші висновки. Є очевидною необхідність створення в Україні тестологічного центру для оцінювання суддів. Величезний обсяг підготовки тестових завдань, покладений сьогодні на Національну школу суддів України, потребує залучення фахових тестологів -  наголосив Микола Оніщук.

Ректор схвально оцінив заплановані на поточний рік основні заходи проекту. Серед них -  оцінка якості завдань кваліфікаційного оцінювання судді та перегляд тренінгового курсу з питань дисциплінарної відповідальності, які проводитимуться спільно з Національною школи суддів України.