Національна школа суддів України

Розробляється курс для суддів “Кібербезпека та права людини"


12 жовтня 2015 року в Національній школі суддів України відбулось засідання робочої групи з розробки курсу для суддів “Кібербезпека та права людини в мережі Інтернет: законодавство та практика застосування”.

У засіданні взяли участь заступник голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Станіслав Кравченко, заступник голови Апеляційного суду Київської області Олег Ігнатюк, заступник голови Апеляційного суду Черкаської області Віктор Єльцов, суддя Апеляційного суду Донецької області (м. Артемівськ) Василь Огурецький, координатор проектів ОБСЄ в Україні Надія Хван, проректор Національної школи  суддів України Наталія Шукліна та наукові співробітники Національної школи суддів України.

Актуальність розробки даного курсу була розкрита головним науковим співробітником Національної школи суддів України Наталією Ахтирською.

Заступник голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Станіслав Кравченко висловив готовність підтримувати ініціативу розробників і надавати допомогу у підготовці курсу.

Як наголосила проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна, цей курс спрямований на задоволення індивідуальних потреб суддів і обиратиметься ними за власним бажанням.

Координатор проектів ОБСЄ в Україні Надія Хван звернула увагу на необхідність координації зусиль органів внутрішніх справ і суддів у боротьбі з комп’ютерною злочинністю.

Під час засідання були обговорені аспекти, пов’язані з розробкою програми курсу, яка, зокрема, включає розгляд питань щодо: міжнародного та національного правового регулювання боротьби з кіберзлочинністю; правової регламентації діяльності суб’єктів, що надають інтернет- та телекомунікаційні послуги; практики Європейського суду з прав людини стосовно дотримання балансу прав та свобод в мережі Інтернет; виявлення, фіксації, вилучення, дослідження та використання електронних доказів; міжнародного співробітництва в подоланні кіберзлочинності.

Також учасники засідання обмінялися міркуваннями щодо необхідності дослідження судової практики в окремих кримінальних провадженнях: що вчиняються в банківській сфері; що передбачають втручання в роботу автоматизованих систем, яке призвело до знищення або спотворення інформації (використання шкідливих програм); що стосуються розпалювання національної ворожнечі, ксенофобії; що пов’язані з закликами або загрозами вчинення терористичних актів.

За результатами засідання розробники курсу дійшли згоди щодо індивідуальної роботи над відповідними частинами програми курсу і проведення після її завершення чергового засідання робочої групи.