Національна школа суддів України

Спільна робота у сфері протидії торгівлі людьми

Одними з основних  викликів  та проблем у суспільстві сьогодні є недостатня увага та обмеженість ресурсів щодо боротьби з торгівлею людьми, у той час, коли в цій сфері виникають нові, суттєві загрози, стрімке розширення груп ризику, недостатні соціально-економічні альтернативи небезпечній міграції, існування подальшої потреби у зміцненні потенціалу на національному та місцевому рівнях. Потребує поліпшення та удосконалення співпраця між державними структурами та громадськими організаціями задля захисту прав постраждалих осіб. Необхідна гармонізація чинного законодавства з протидії торгівлі людьми з міжнародними стандартами та іншими законодавчими актами, зокрема тими, що регулюють статус іноземців та осіб без громадянства, надання їм юридичної, медичної, соціальної допомоги, тощо.

19-20, 21-22 та 28-29  січня 2016 року в м. Харкові відбулись  практичні семінари на тему: “Зміцнення потенціалу правоохоронних органів України у боротьбі з торгівлею людьми через посилення їх ролі в національному механізмі взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми”. Заходи проходили  у співпраці Національної шкоди суддів України, Міжнародної організації з міграції, Державного департаменту США, Держаної прикордонної служби України, Генеральної прокуратури України, Національної поліції України, Міністерства соціальної політики України.

Учасниками семінарів стали судді, представники прокуратури, поліції, прикордонної служби, обласних державних адміністрацій, громадських організацій Харківської, Запорізької, Чернігівської, Луганської, Сумської , Херсонської,  Донецької, Дніпропетровської та Миколаївської областей.

Під час навчань значний час було приділено проблемі виявлення потерпілих, механізму встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Судді, які брали участь у вказаному семінарі, активно висловлювали свої думки та звертали увагу на проблемні питання судового розгляду кримінальних проваджень за фактами торгівлі людьми, оцінці доказів та призначення покарання. Було акцентовано увагу на етичних аспектах судового розгляду кримінальних проваджень щодо торгівлі людьми, відшкодування шкоди, заподіяної такими злочинами.

Суддя Дзержинського районного суду міста Харкова, викладач Харківського регіонального відділення Національної школи суддів України Тетяна Штих, яка взяла участь у навчаннях, зауважує: “Суттєві зміни у суспільному житті викликали потребу в переосмисленні питання торгівлі людьми, в тому числі і при їх розгляді в судах. На семінарі були презентовані  та обговорені  питання щодо напрямків протидії торгівлі людьми в Україні в рамках програм Представництва Міжнародної організації з міграції. Жваві дискусії серед учасників навчань розгорілися з питань кваліфікації злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми та особливостями розмежування торгівлі людьми із суміжними злочинами. Робота в малих групах, які складались з представників різних державних інституцій,  стала корисною  з огляду на те, що під час навчань розглядались реальні події, у судових справах з яких ухвалені вироки. Безумовно, участь у заході стала корисною як суддям, так і представникам правоохоронних органів різних областей України”.

У рамках семінарів було представлено довідник професійного судді щодо застосування судами України статті 149 Кримінального кодексу  України, виданий за підтримки Міжнародної організації з міграції. Зазначений   довідник спрямований на допомогу в роботі судді, який розглядає кримінальні провадження такої категорії справ.

Учасники заходів отримали корисні матеріали, що містять інформацію із статистичних даних  у вказаному питанні, довідники для потерпілих від торгівлі людьми, збірки окремих нормативно - правових актів у цій сфері.

Навчальні семінари стали інструментом подальшої співпраці Національної школи суддів України з Міжнародною організацією з міграції. Представництво МОМ в Україні у сфері попередження торгівлі людьми та надання реінтеграційної допомоги постраждалим особам з 1998 року співпрацює не тільки з Урядом України, а із понад 30 громадськими організаціями та міжнародними партнерами з питань удосконалення кримінального переслідування торгівлі людьми, налагодження зв’язків із країнами транзиту та призначення постраждалих, розбудови системи захисту свідків, тощо.

По результатам семінарів учасники прийняли рішення продовжити роботу в напрямку вирішення проблемних питань протидії торгівлі людьми та в листопаді 2016 року підвести підсумки проведеної роботи.