Національна школа суддів України

Виявлення індивідуальних потpеб для професійного зростання судді

12 березня 2015 року в  Національній школі суддів України відбувся круглий стіл з питань запровадження системи оцінювання суддів. Учасниками цього обговорення були працівники установи, представники та експерт проекту USAID “Справедливе правосуддя”. У ході круглого столу була можливість детальніше вивчити питання стандартів, критеріїв, показників та методів оцінювання судочинства та суддів.

Оскільки інститут  оцінювання суддів є новим для нашої держави, то для його ефективного впровадження необхідно ретельно підготуватись у стислі строки, вивчаючи вже наявний міжнародний досвід. З цією метою на запрошення проекту USAID “Справедливе правосуддя”  до України прибув незалежний міжнародний експерт Пім Албертс,  який був спеціальним радником Єврокомісії з питань ефективності правосуддя, має вагомий досвід міжнародних досліджень у сфері оцінки європейської судової системи.

Експерт висловив переконання, що  такий інструмент як кваліфікаційне та регулярне оцінювання має спонукати суддів до подальшого самовдосконалення. Система оцінки суддів у свою чергу повинна допомагати визначити напрямки, за якими має працювати над вдосконаленням конкретний суддя, висвітлювати його сильні та слабкі професійні сторони.

Принципами такої системи оцінки мають бути прозорість, загальноприйнятна методологія, справедливість, надійність. Наразі за орієнтир у роботі  над системами кваліфікаційного та регулярного оцінювання суддів можна взяти стандарти та критерії, які відображені у Проекті системи оцінки якості роботи суду.

Над розробкою системи, її життєздатної методології мають  спільно працювати провідні судді, представники науки,  суддівської освіти та органів суддівського самоврядування, - переконаний Пім Албертс.

Для реалізації  такого непростого завдання важливо також вивчити наявний в інших країнах досвід запровадження систем оцінки діяльності судді. Проекти міжнародної технічної допомоги вже висловили готовність сприяти залученню провідних іноземних експертів.

Також було досягнуто домовленості щодо можливості пілотної апробації тестового матеріалу для кваліфікаційного оцінювання суддів.