Господарські договори та пов‘янані з ними спори. Особливості справ про банкрутство

12 травня 2018 року в місті Києві в Національній школі суддів України одночасно в двох із п’яти груп проводився тренінг щодо господарських договорів, а в третій - тренінг про особливості розгляду справ про банкрутство. 

На першому тренінгу майбутні судді вивчили питання, необхідні для вирішення господарських спорів про укладення, зміну, розірвання договорів, визнання правочинів (господарських договорів) недійсними. Ураховуючи обсяг підготовлених матеріалів, завтрашні судді працювали в інтенсивному режимі. 

Практичні завдання, ситуативні задачі та питання, які були підготовлені розробниками та викладачами цих тренінгів, жваво обговорювалися у невеликих групах. Слухачки та слухачі активно дискутували в ході опрацювання модельних завдань. В окремих слухачів викликали певні труднощі щодо розуміння істотних умов договору, визначених Цивільним та Господарським кодексами, особливості відмови від договору та розірвання договорів, а також виконання зобов’язань, строк виконання яких не встановлений. 

Зокрема, договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачних Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, у порядку, установленому статтею 188 цього Кодексу (ч.3 ст. 291 ГК).   

У той же час завтрашнім володарям суддівських мантій слід мати на увазі, що реорганізація орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди (ч.3 ст. 284 ГК), а також перехід права власності на об'єкт лізингу до іншої особи не є підставою для розірвання договору лізингу (ч.6 ст. 292 ГК). 

Практичні завдання у форматі експрес-опитування із використанням системи клікерів показували результати засвоєння майбутніми суддями матеріалу, який презентували тренери. Відсоток правильних відповідей на питання в обох групах на тренінгу щодо господарських договорів був досить високий і становив від 77 до 100 відсотків. 

Середній результат правильних відповідей у двох зазначених групах складав близько 93 відсотків.   

Для майбутніх суддів важливим є досвід тренерів із розгляду окремих категорій господарських справ. 

Так, судді Тетяна Васильченко, Тетяна Дудар, Олександр Крижний, Галина Мостова, Алла Руденко , а також фахівець у галузі права інтелектуальної власності Алла Дідук передавали свій професійний досвід правової аргументації, застосування матеріального та процесуального права в ході розгляду спорів про визнання договорів недійсними тощо. Для прийняття в майбутньому справедливих, обґрунтованих та правильно мотивованих рішень суду в цій категорії господарських справ сьогоднішні слухачки та слухачі на цьому тренінгу отримали відповідні вміння та навички. 

Суддя Анатолій Верховець, який є одним із розробників тренінгу щодо практики розгляду справ про банкрутство, наголосив на особливій важливості ролі судді в ході провадження справи про банкрутство. Для правильного вирішення такої категорії справ суд має створити їх учасникам відповідні умови та можливості реалізовувати належні їм права та виконати обов’язки, передбачені законом. 

Суддя Антон Лопатін у ході тренінгу роз’яснював важливість процедур санації та універсальність мирової угоди, завданням якої є досягнення згоди між кредитором і боржником щодо врегулювання боргу та відновлення платоспроможності господарюючого суб’єкта. 

Виконання практичних завдань та аналіз запропонованих відеороликів на цьому тренінгу дали змогу слухачам і слухачкам опанувати особливості вирішення питань відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом і застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.