Національна школа суддів України

18–29 листопада 2013 р. м. Львів. Підготовка суддів окружних адміністративних судів, призначених на посаду судді вперше

18–29 листопада 2013 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів окружних адміністративних судів, призначених на посаду судді вперше.


Для проходження підготовки прибуло  37 суддів окружних адміністративних  судів Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської,  Рівненської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей.

Вітальними словами підготовку відкрила  директор Львівського регіонального відділення НШСУ Слюсар Людмила Антонівна.

Для проведення підготовки запрошені судді Апеляційного суду Львівської області   Курій Наталія Михайлівна та Бермес Ігор Володимирович, суддя Львівського апеляційного адміністративного суду, кандидат юридичних наук Коморний Олександр Ігорович, судді Львівського апеляційного адміністративного суду  Шавель Руслан Миронович, Матковська Зоряна Мирославівна та Костів Михайло Васильович, заступник голови суду Львівського окружного адміністративного суду  Хома Олена Петрівна, суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук Кравчук Володимир Миколайович, судді Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич Ірена Зіновіївна та Сасевич Олександр Михайлович, заступник голови господарського суду Львівської області Манюк Петро Теодорович, головний психолог Західно-українського центру “Жіночі перспективи” Бєляєва Світлана Яківна, директор Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидат хімічних наук Курильова Олена Франтишківна, доцент кафедри трудового, аграрного і екологічного права юридичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат юридичних наук Федорович Володимир Іванович, доцент кафедри цивільного права та процесу юридичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат юридичних наук Богдан Йосип Гнатович, головний спеціаліст Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України
Польна Оксана Орестівна, помічник начальника управління МВС України у Львівській області, викладач Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Сопільник Любомир Іванович.

Під час підготовки будуть вивчені такі питання:

- Адміністративна юрисдикція. Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами. Питання підсудності адміністративних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Зарубіжний досвід із цих питань.

- Дисциплінарна відповідальність суддів. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді.

- Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини адміністративними судами України. Статті 6, 8-11, 13, 14, ст. 1-3 Першого протоколу до Конвенції. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.

- Особливості розгляду адміністративних спорів, пов’язаних із застосуванням податкового законодавства. 

- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання. 

- Строки в адміністративному судочинстві з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Дотримання розумних строків розгляду адміністративних справ.

- Докази та доказування в адміністративному судочинстві. Оцінка письмових доказів при розгляді спорів про оскарження та скасування податкових повідомлень.

- Особливості розгляду спорів між органами Пенсійного фонду, фондами соціального забезпечення.

- Учасники адміністративного процесу, їхні права та обов’язки. Представництво в адміністративних справах. Вирішення питань складу суду та відводів в адміністративному судочинстві.

- Судовий розгляд  адміністративної справи. Особливості письмового провадження. Особливості розгляду справ у порядку скороченого провадження. Відкладення розгляду справи або оголошення перерви в її розгляді. Залишення позовної заяви без розгляду. Зупинення, закриття провадження в адміністративній справі.

- Особливості розгляду адміністративних спорів, пов’язаних із земельними правовідносинами.

- Антидискримінаційне законодавство та практика його застосування.

- Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню. 

-  Мистецтво правового письма та процесуального документування. Види судових рішень в адміністративних справах та вимоги до їх форми та змісту. Написання судових рішень в адміністративних  справах. Виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні. Роз’яснення судового рішення.

- Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

- Особливості розгляду адміністративних спорів із відносин публічної служби.

- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи в адміністративних справах. Призначення і проведення експертиз, у тому числі будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних та інших. Обов’язкове призначення експертизи.

- Судові витрати. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Застосування Закону України  “Про судовий збір”.  Відкриття провадження в адміністративній справі та підготовка справи до розгляду. Судові виклики та повідомлення. Попереднє судове засідання: порядок його проведення, мета та завдання. Судові доручення. Порядок забезпечення адміністративного позову. Проблеми, які виникають при зміні позовних вимог. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження.

- Упровадження принципу ґендерної рівності в діяльність судів. Конвенція  ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей  жінок і чоловіків” від 08.09.2005  № 2866-IV (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 4719-VI від 17.05.2012).  Подолання ґендерних стереотипів.

-  Методологія тлумачення і застосування нормативно-правових актів. Застосування аналогії права та аналогії закону в адміністративному судочинстві.

- Заходи процесуального примусу. Підстави і порядок застосування заходів процесуального примусу, види процесуального примусу.

- Особливості розгляду адміністративних справ за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, визначених законом.

- Особливості розгляду адміністративних спорів щодо захисту прав на свободу мирних зібрань і свободу об‘єднань.

Після закінчення підготовки всім суддям, які її пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор –
Слюсар Людмила Антонівна.