11–15 листопада 2013 р. м. Київ. Підготовка суддів судових палат у цивільних справах апеляційних судів
11–15 листопада 2013 року в місті Києві Національна школа суддів України проводить підготовку суддів судових палат у цивільних справах апеляційних судів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим.
Вітальними словами підготовку відкрив начальник відділу організації спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді Національної школи суддів України, суддя Вищого адміністративного суду України у відставці, заслужений юрист України Олександр Гашицький.
Для проведення підготовки викладачами запрошено суддю, заступника голови судової палати у цивільних справах Верховного Суду України, заслуженого юриста України Миколу Патрюка, суддю Верховного Суду України, заслуженого юриста України, кандидата юридичних наук Василя Гуменюка, суддю Верховного Суду України у відставці, заслуженого юриста України, начальника правового управління Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, заслуженого юриста України Валерія Данчука, суддю Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, кандидата юридичних наук, заслуженого юриста України Олену Євтушенко, суддю Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ Валентину Сімоненко, суддю Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, кандидата юридичних наук Галину Юровську, суддю Апеляційного суду Київської області Марину Мережко, суддю Апеляційного суду Київської області, кандидата юридичних наук Олександра Сліпченка, радника уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Жанну Лук’яненко, доцента Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата юридичних наук Наталію Ахтирську, доцента кафедри трудового права і соціального захисту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, заслуженого юриста України Ірину Саленко, доцента кафедри культури української мови Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, кандидата філологічних наук
Оксану Кабиш, заступника директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, кандидата медичних наук Сергія Шума.
Під час занять буде вивчено такі питання:
– Особливості психічних розладів, що впливають на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
– Проблемні аспекти розгляду трудових спорів.
– Самочинне будівництво. Повноваження апеляційного суду з перегляду ухвал та рішень судів першої інстанції.
– Особливості вирішення окремих категорій житлових спорів, зокрема про приватизацію житла; про збереження жилого приміщення за тимчасово відсутнім наймачем та (або) членами його сім’ї; про визнання особи такою, що втратила право користування житлом; про виселення із житла у зв’язку зі зміною його власника або в разі звернення стягнення на квартиру чи житловий будинок; спорів, що виникають із договорів управління будинками; спорів за участю колишніх членів сім’ї власника житла.
– Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки та державних актів на право власності на землю; про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства; про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою; спадкування права на земельну ділянку; поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконкому міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя.
– Проблемні питання обмеження виїзду за кордон. Висновки Верховного Суду України з найбільш актуальних питань цивільного судочинства.
– Українське ділове мовлення.
– Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання та протидія корупції”.
– Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в практиці адміністративних судів. Статті 6, 8-11, 13, 14, ст. 1-3 Першого протоколу до Конвенції.
– Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.
– Проблемні питання дотримання процесуальних строків при розгляді цивільних справ. Дотримання розумних строків розгляду цивільних справ з врахуванням практики ЄСПЛ.
– Цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей. Практика розгляду цивільних справ при вирішенні спорів, пов’язаних із наданням дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків.
– Проблеми визнання правочинів недійсними.
– Практика розгляду спорів щодо права власності.
– Управління судовим процесом в апеляційній інстанції. Спілкування зі сторонами, які не обізнані з вимогами судового процесу. Правові засоби попередження та припинення тиску на суддів з боку учасників процесу або інших осіб з метою вплинути на хід або результати розгляду судової справи.
– Практика судового розгляду спорів про визначення місця проживання дитини, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, зокрема, щодо порядку нарахування пені за прострочення строків сплати аліментів.
– Проблемні аспекти судового розгляду спорів щодо спадкування. Практика розгляду спорів щодо набуття права власності на земельні ділянки в порядку спадкування. Права і обов’язки спадкодавця, що не входять до складу спадщини. Судова практика визнання заповітів недійсними. Порядок пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців. Практика розгляду цивільних справ, що виникають із спадкового договору.
Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.