Національна школа суддів України

11–21 березня 2014 р., м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів окружних адміністративних судів.

11–21 березня 2014 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів окружних адміністративних судів.

Для проходження підготовки прибуло 32 судді Дніпропетровського, Запорізького та Кіровоградського окружних адміністративних судів.

Вітальними словами підготовку відкрили заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Володимир Поплавський та директор Дніпропетровського регіонального відділення Алла Баштанник.

Для проведення підготовки запрошені судді, заступники голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Володимир Поплавський та Анатолій Коршун, судді цього суду Андрій Суховаров, Ольга Лукманова, Олена Головко, Юлія Дурасова, Тетяна Ясенова, Андрій Щербак, Юлія Дадим, Наталія Малиш, Сергій Уханенко, Ангеліна Шлай та кандидат юридичних наук Наталія Олефіренко, суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Дмитро Чулінін, доцент кафедри права і європейської інтеграції Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, кандидат юридичних наук, кандидат політичних наук Сергій Жуков, старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Тетяна Єрмолаєва, заступник директора Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Надія Кушакова.

Під час занять буде вивчено такі питання:

-       Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Застосування Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”. Відповідальність суддів за вчинення корупційного правопорушення.

-       Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини адміністративними судами України. Статті 6, 8-11, 13, 14, ст. 1-3 Першого протоколу до Конвенції. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях Європейського суду з прав людини, які набули статусу остаточних.

-       Основні положення Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від         7 липня 2010 року, питання його застосування. Напрямки реформування судової системи. Суддя окружного адміністративного суду та його повноваження. Принцип незалежності судді та його гарантії. Забезпечення особистої безпеки і державний захист як гарантія незалежності судді. Статус судді у правовій державі (європейський та національний досвід). Суддівське самоврядування: загальні засади, організаційні форми, порядок здійснення суддівського самоврядування.

-       Дисциплінарна відповідальність суддів. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом.

-       Судовий розгляд адміністративної справи. Особливості письмового провадження. Особливості розгляду справ в порядку скороченого провадження. Відкладення розгляду справи або оголошення перерви в її розгляді. Залишення позовної заяви без розгляду. Зупинення, закриття провадження в адміністративній справі.

-       Тайм-менеджемент: методи планування робочого часу судді. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними.

-       Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Розвинення навичок управління конфліктами. Запобігання ефекту професійної деформації та професійного вигорання. 

-       Особливості розгляду адміністративних спорів щодо статусу іноземців, осіб, без громадянства.

-       Особливості розгляду адміністративних спорів щодо статусу біженців, осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту.

-       Учасники адміністративного процесу, їхні права та обов’язки. Представництво в адміністративних справах.

-       Вирішення питань складу суду та відводів у адміністративному судочинстві.

-       Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи.

-  Експертизи в адміністративних справах. Призначення і проведення експертиз, у тому числі: будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних та інших. Обов’язкове призначення експертизи.

-       Особливості розгляду адміністративних спорів, пов’язаних із застосуванням податкового законодавства. Поняття арешту майна платника податків та арешту коштів на банківському рахунку. Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту органами державної податкової служби. Реалізація права податкового органу на застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків. Порядок зняття арешту, накладеного на майно платника податків, та арешту коштів на рахунках платника податків.

-       Підстави для формування податкового кредиту з податку на додатну вартість. Умови, за яких платник податків має право на повернення з бюджету (на відшкодування) надмірно сплаченого податку на додану вартість.

-       Перегляд судових рішень в адміністративних справах. Підстави і порядок провадження за нововиявленими обставинами.

-       Процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень. Відстрочення та розстрочення виконання судових рішень. Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

-       Адміністративна юрисдикція. Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами.

-       Питання підсудності адміністративних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Зарубіжний досвід з цих питань.

-       Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Практичне застосування рішень Європейського суду з прав людини в адміністративному судочинстві.

-       Позасудові методи вирішення спорів (медіація) в адміністративному судочинстві.

-       Застосування в роботі судів першої інстанції постанов Пленуму Верховного Суду України та пленумів вищих спеціалізованих судів. Узагальнення судової практики як засіб вдосконалення судової діяльності. Методика вивчення та застосування на практиці узагальнень судової практики. Інформаційні листи вищих спеціалізованих судів, їх роль в роботі судів першої інстанції. Питання визначення єдиної практики вирішення адміністративних справ судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

-       Докази та доказування в адміністративному судочинстві. Дослідження письмових та речових доказів. Оцінка письмових доказів при розгляді спорів про оскарження та скасування податкових повідомлень.

-       Мистецтво правового письма та процесуального документування. Види судових рішень в адміністративних справах та вимоги до їх форми та змісту. Практика винесення судами окремих ухвал у справах адміністративного судочинства.

-       Написання судових рішень в адміністративних справах. Неюридичні критерії якісного судового рішення (своєчасність, чіткість, вмотивованість, чітка мова, доступний стиль тощо). Виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні. Роз’яснення судового рішення.

-       Особливості розгляду і вирішення адміністративних справ за зверненнями громадян до суб’єкта владних повноважень у зв’язку з порушенням вимог Законів України “Про звернення громадян”, “Про доступ до публічної інформації”.

-       Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді. Риторика та ораторське мистецтво судді.

-       Управління судовим процесом. Спілкування зі сторонами, які необізнані з вимогами судового процесу. Правові засоби попередження та припинення тиску на суддів з боку учасників процесу або інших осіб з метою вплинути на хід або результати розгляду судової справи.

-       Особливості розгляду спорів щодо оскарження підзаконних нормативно-правових актів. Відмінність нормативно-правового акта від правового акта індивідуальної дії.

-       Способи захисту порушених прав, свобод та інтересів у адміністративному судочинстві.

-       Судові витрати. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Повернення судових витрат. Застосування Закону України “Про судовий збір”. Відкриття провадження в адміністративній справі та підготовка справи до розгляду. Судові виклики та повідомлення. Електронний суд. Попереднє судове засідання: порядок його проведення, мета та завдання. Судові доручення. Порядок забезпечення адміністративного позову. Проблеми, які виникають при зміні позовних вимог. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження.

-       Особливості розгляду адміністративних спорів з відносин публічної служби (спеціалізований семінар).

Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікати Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Алла Баштанник).