Національна школа суддів України

11–22 листопада 2013 р. м. Львів. Підготовка суддів місцевих загальних судів 3, 4, 5 років роботи

 11–22 листопада 2013 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів 3, 4, 5 років роботи.

Для проходження підготовки прибуло 37 суддів місцевих загальних  судів Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської,  Рівненської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила  директор Львівського регіонального відділення Людмила Слюсар.

Для проведення підготовки запрошені судді Апеляційного суду Львівської області   Тетяна Приколота, Наталія Курій, Ігор Бермес, Василь Ревер, Оксана Калиняк, Ігор Стельмах та судді цього суду у відставці Катерина Зубарєва та Ігор Кіт; суддя Апеляційного суду Волинської області Андрій Овсієнко, суддя Перечинського районного суду Закарпатської області, кандидат юридичних наук Вадим Чепурнов, суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук Володимир Кравчук, суддя господарського суду Львівської області Петро Манюк, головний психолог Західно–українського центру “Жіночі перспективи” Світлана Бєляєва, адвокат Львівської колегії адвокатів Тетяна Дуліч, директор Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидат хімічних наук Олена Курильова, судовий експерт-психолог КЗ ЛОКПЛ, голова секції індивідуальної глибинної психології А. Адлера Української спілки психотерапевтів Зоряна Кошулинська, доцент кафедри трудового, аграрного і екологічного права юридичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат юридичних наук Володимир Федорович, доцент кафедри цивільного права та процесу юридичного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка, кандидат юридичних наук Йосип Богдан, головний спеціаліст Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Оксана Польна, помічник начальника управління МВС України у Львівській області, викладач Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Любомир Сопільник.

Під час занять буде вивчено такі питання:

- Особливості розгляду окремих категорій адміністративних справ: спорів, що виникають при прийнятті, проходженні та звільненні із публічної служби; справ за участю органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій.

- Особливості вирішення судами спорів про визнання права власності на самочинне будівництво та об’єкти незакінченого будівництва.

- Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення ВККСУ про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції”
від 15.01.1998  (зі змінами). Акти Вищої ради юстиції.

- Мистецтво правового письма та процесуального документування. Написання судових рішень (методика складання мотивувальних частин рішень). Судові рішення, їх види, відмінності в окремих юрисдикціях, властивості та порядок постановлення. Законність, обґрунтованість та вмотивованість рішень ( у т. ч. вироків) суду. Постановлення виправдувального та обвинувального вироку. Методика складання вироку.

- Антидискримінаційне законодавство та практика його застосування.

- Проблемні аспекти судового розгляду спорів щодо спадкування, усунення від спадкування.

- Правові аспекти  захисту прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей при вчиненні батьками правочинів щодо нерухомого майна.

- Особливості судового розгляду трудових спорів, у тому числі про поновлення на роботі; про стягнення заробітної плати та інших сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації; про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої працівникам підприємствами, установами, організаціями; про відшкодування працівниками шкоди, заподіяної  підприємству, установі чи організації; про призначення та перерахунок пенсій та соціальних виплат для категорій громадян, які мають пільги, тощо.

- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів,  та рекомендації з їх усунення  або  зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.

- Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.

- Позасудові методи вирішення спорів (медіація). Рекомендації Ради Європи: 
№ R (99) 19 від 15 вересня 1999 року “Медіація у кримінальних справах”; “Про медіацію в цивільних справах” R № (2002) 10; “Про сімейну медіацію” R № (98) 1.

- Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки; про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства; про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, сервітутів (судова практика); право власності на землю – підстави набуття та припинення; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави.

- Практика розгляду судами справ про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування; особливості розгляду справ про визнання права власності на спадкове майно (землю) після спадкодавця, який не оформив належним чином правовстановлюючі документи; поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконавчого комітету міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя; правове регулювання відносин, які виникають при укладенні, розірванні та поновленні договорів оренди землі.

- Особливості розгляду окремих категорій адміністративних справ: справ, пов’язаних із виборчим процесом.

- Перегляд судових рішень в апеляційному порядку. Підстави для скасування судових рішень апеляційним судом. Виконання рішень апеляційного суду у частині видачі виконавчих листів, після скасування, повної чи часткової зміни рішення суду першої інстанції.

- Практика здійснення судового контролю за досудовим слідством у світлі Кримінального процесуального кодексу України 2012 року. Засади змагальної системи у кримінальному провадженні: досудова стадія – роль суду в забезпеченні прав підозрюваного/обвинуваченого та потерпілого (процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню). Основні засади кримінального провадження та їх реалізація. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на стадіях судового розгляду.

- Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому і підсудному права на захист. Реалізація обвинуваченим права на захист.

- Особливості застосування примусових заходів медичного характеру (глава 39 розділу шостого КПК України) та процесуальний порядок їх застосування у кримінальному провадженні.

- Проблемні аспекти розгляду спорів щодо захисту прав інтелектуальної власності. Актуальні питання призначення судових експертиз при розгляді справ щодо захисту прав інтелектуальної власності.

- Упровадження принципу ґендерної рівності в діяльність судів. Конвенція  ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей  жінок і чоловіків” від 08.09.2005  № 2866-IV (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 4719-VI від 17.05.2012). Подолання ґендерних стереотипів.

- Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи у кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

- Особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить житловий будинок, господарські будівлі та споруди на праві спільної власності.

- Затримання  особи  в  порядку  ст. 208 КПК України.  

- Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відео конференції за новим КПК України.

- Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.

- Кримінальне провадження на підставі угод, практика розгляду (глава 35 розділу шостого КПК України). Угода про визнання винуватості та угода про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду в затвердженні угоди, оскарження судових рішень по угоді).

- Особливості вирішення окремих категорій житлових спорів, у тому числі про захист права власності на житло; про приватизацію житла; про збереження жилого приміщення за тимчасово відсутнім наймачем та (або) членами його сім’ї; про визнання особи такою, що втратила право користування житлом; про виселення із житла, зокрема, у зв’язку зі зміною його власника або в разі звернення стягнення на квартиру чи житловий будинок.

Після закінчення підготовки всім суддям, які його пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Людмила Слюсар).