14–25 жовтня 2013 р. м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше
14–25 жовтня 2013 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (1–2 рік роботи).
Для проходження підготовки прибуло 24 судді місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше, Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.
Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.
Для проведення підготовки викладачами запрошені: суддя, заступник голови Апеляційного суду Дніпропетровської області Мудрецький Роман Володимирович, судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Глущенко Надія Григорівна, Гайдук Віра Іванівна, Зайцев Василь Вікторович, Красвітна Тетяна Петрівна, Черненкова Людмила Андріївна, Коваленко Ніна Василівна, Коваленко Василь Дмитрович, Осіян Олексій Миколайович, Стуковенкова Тетяна Григорівна, Рудь Валентина Вікторівна, Чернусь Катерина Петрівна, Кононенко Олена Миколаївна, заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Поплавський Володимир Юрійович, суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Преда Дмитро Ілліч, суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у відставці Коняєв Дмитро Іванович, начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області Ігнатьєва Ганна В’ячеславівна, старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Єрмолаєва Тетяна Василівна, заступник директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров’я, кандидат медичних наук Шум Сергій Сергійович.
Під час занять буде вивчено такі теми:
- Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Практика застосування нового антикорупційного законодавства. Першочергові заходи органів державної влади в реалізації Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”. Тлумачення норм антикорупційного законодавства. Відповідальність суддів за вчинення корупційного правопорушення.
- Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в національній судовій практиці. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях Європейського суду з прав людини, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.
- Основні положення Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 7 липня 2010 року, питання його застосування. Напрямки реформування судової системи. Суддя місцевого суду та його повноваження (ст. 23). Права та обов’язки судді. Принцип незалежності судді та його гарантії. Забезпечення особистої безпеки і державний захист як гарантія незалежності судді. Статус судді в правовій державі (європейський та національний досвід). Суддівське самоврядування: загальні засади, організаційні форми, порядок здійснення суддівського самоврядування.
- Позовне провадження. Судові виклики і повідомлення. Порядок вирішення питань про відвід та самовідвід. Участь у цивільній справі представника. Документи, що посвідчують повноваження представника. Зупинення і закриття провадження у справі. Залишення позовної заяви без розгляду.
- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.
- Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні: майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям), визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, тощо.
- Затримання особи в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України.
- Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового Кримінального процесуального кодексу України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.
- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Особливості психічних розладів, що зумовлюють суспільну небезпеку особи.
- Особливості психічних розладів, що впливають на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
- Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.
- Судове провадження з перегляду судових рішень відповідно до нового Кримінального процесуального кодексу України.
- Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: загальні засади, обсяг та порядок здійснення. Особливості вирішення питань, пов’язаних з екстрадицією в кримінальному судочинстві. Видача особи (екстрадиція).
- Новели Кримінального процесуального кодексу України та проблемні питання практики застосування його норм.
- Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції” від 15.01.1998 (із змінами). Акти Вищої ради юстиції.
- Проблеми розмежування компетенції між адміністративними та загальними судами. Критерії визначення цивільної та адміністративної юрисдикції. Правила визначення підсудності адміністративних та цивільних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Наслідки порушення правил підсудності. Передача справи з одного суду до іншого.
- Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ. (Вирішення питання підсудності, встановлення належного відповідача тощо).
- Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та засоби масової інформації: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.
- Підстави зміни і скасування судових рішень у справах при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин.
- Розгляд судових справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи. Визнання фізичної особи недієздатної. Поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
- Роль та повноваження суддів різних рівнів за новим Кримінальним процесуальним кодексом України. Організаційні питання роботи слідчих суддів. Повноваження слідчого судді. Практика розгляду та застосування норм Кримінального процесуального Кодексу України при розгляді справ слідчим суддею. Роль слідчого судді та суддів різних рівнів у новому Кримінальному процесуальному кодексі України (негласні слідчі дії: стандарти і процесуальні вимоги для вирішення клопотань щодо різних слідчих дій, збереження таємниці та захист прав підозрюваного та потерпілого під час негласних слідчих дій). Судовий контроль за процесуальними діями, бездіяльністю та рішеннями слідчих та прокурорів на стадії досудового розслідування. Оскарження дій прокурора до суду. Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування. Особливості розгляду судом скарг на постанови органу дізнання, слідчого, прокурора (глава 26 розділу третього Кримінального процесуального кодексу України).
- Актуальні питання земельного законодавства. Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин.
- Кримінальне провадження на підставі угод, практика розгляду (глава 35 розділу шостого Кримінального процесуального кодексу України). Угода про визнання винуватості та угода про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень по угоді).
- Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому і підсудному права на захист. Реалізація обвинуваченим права на захист.
Також в рамках підготовки відбудеться одноденний семінар з періодичного навчання суддів місцевих загальних судів Дніпропетровської, Запорізької і Кіровоградської областей з метою підвищення рівня кваліфікації на тему: “Запровадження кримінальної юстиції відносно неповнолітніх в Україні”, що проводиться спільно з Апеляційним судом Дніпропетровської області.
Для проведення періодичного навчання викладачами запрошені судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Коваленко Ніна Василівна і Чернусь Катерина Петрівна, начальник приймальника-розподільника для дітей ГУМВС України в Дніпропетровській області Чернов Валерій Іванович,
директор Комишуваської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації І – ІІ ступеня Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха) Ніконенко Лариса Михайлівна.
Під час семінару буде вивчено такі теми:
- Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх. Порядок призначення суддів, уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
- Поняття “приймальник–розподільник” та “школа соціальної реабілітації”. Особливості умов перебування неповнолітніх і малолітніх в спеціальних учбово-виховних установах.
Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії. Застосування до неповнолітніх та осіб, які не досягли віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність (відповідно до ст. 498 Кримінального процесуального кодексу України) примусових заходів виховного впливу, визначення критеріїв обрання таких заходів.
Після закінчення підготовки і періодичного навчання, кожному слухачу, який пройде вищезазначені заходи, буде вручено Сертифікати Національної школи суддів України.
Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Баштанник Алла Григорівна).