Національна школа суддів України

15–26 квітня 2013 р. м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (3, 4, 5 роки роботи).

15–26 квітня 2013 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (3, 4, 5 роки роботи).

Для проходження підготовки прибуло 52 судді місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (3, 4, 5 роки роботи),  Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.

Для проведення підготовки викладачами запрошені: голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Деркач Наталія Миколаївна та заступники голови Апеляційного суду Дніпропетровської області Сенченко Іван Миколайович і Гайдук Віра Іванівна, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Дніпропетровської області Живоглядова Ірина Карлівна, судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Кочкова Наталія Олексіївна, Алькова Світлана Миколаївна, Стуковенкова Тетяна Григорівна, Черненкова Людмила Андріївна, Осіян Олексій Миколайович, Коваленко Василь Дмитрович, заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Поплавський Володимир Юрійович, перший заступник директора Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, доктор економічних наук, доцент Коваленко Олена Валеріївна, старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Єрмолаєва Тетяна Василівна, викладач відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів НШСУ, кандидат юридичних наук Кохан Ганна Леонідівна, суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у відставці Коняєв Дмитро Іванович, головний спеціаліст відділу представництва інтересів у судах та міжнародного співробітництва Головного управління юстиції у Дніпропетровській області Сензюк Катерина Михайлівна.

Під час занять буде вивчено такі теми:

-    Новели Кримінального процесуального кодексу України та проблемні питання практики застосування його норм.

-  Практика здійснення судового контролю за досудовим слідством у світлі Кримінального процесуального кодексу України 2012 року. Засади змагальної системи у кримінальному провадженні: досудова стадія – роль суду в забезпеченні прав підозрюваного/ обвинуваченого та потерпілого (процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню). Основні засади кримінального провадження та їх реалізація. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на стадіях судового розгляду.

-   Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги. Фіксування кримінального провадження та судових викликів і повідомлень (глава 5, 6, 11 КПК України). Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них.

-    Затримання особи в порядку ст. 208 КПК України.

-   Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відео конференції за новим КПК України.

-  Проблемні питання, пов’язані з виконанням судових рішень у кримінальних справах. Процесуальні питання, пов’язані з виконанням судових рішень у кримінальних справах. Судовий контроль за виконанням судових рішень у кримінальних справах. Звернення до виконання судових рішень у кримінальних справах.

-  Підстави зміни і скасування судових рішень у справах при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин.

-   Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: загальні засади, обсяг та порядок здійснення. Особливості вирішення питань, пов`язаних з екстрадицією в кримінальному судочинстві. Видача особи (екстрадиція).

-    Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення ВККСУ про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції

-    Особливості розгляду окремих категорій адміністративних справ.

-  Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

-    Мистецтво правового письма та процесуального документування. Написання судових рішень (методика складання мотивувальних частин рішень). Судові рішення, їх види, відмінності в окремих юрисдикціях, властивості та порядок постановлення. Законність, обґрунтованість та вмотивованість рішень (у т.ч. вироків) суду. Постановлення виправдувального та обвинувального вироку. Методика складання вироку.

-    Питання, пов’язані із застосуванням Закону України “Про застосування амністії в Україні”. Відмінності від інших видів звільнення від відбування покарання.

-    Практика розгляду кримінальних справ у спрощеному провадженні. Спрощене провадження щодо кримінальних проступків. Судовий розгляд кримінальних проступків. Провадження в суді присяжних. Присяжні у судовому провадженні по новому КПК України. Участь присяжних у здійсненні правосуддя: вимоги, які до них пред’являються, підстави та порядок звільнення від виконання обов’язків.

-    Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.

-   Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин, у тому числі:

  • про визнання недійсними правочинів щодо земельної ділянки;
  • про право власності на земельну частку (пай), майновий пай сільськогосподарського підприємства;
  • про встановлення та припинення дії земельних сервітутів та щодо користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови, сервітутів (судова практика);
  • право власності на землю – підстави набуття та припинення; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави;
  • практика розгляду судами справ про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування; особливості розгляду справ про визнання права власності на спадкове майно (землю) після спадкодавця, який не оформив належним чином правовстановлюючі документи;
  • поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконавчого комітету міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя;
  • правове регулювання відносин, які виникають при укладенні, розірванні та поновленні договорів оренди землі.

-    Правові аспекти захисту прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей при вчиненні батьками правочинів щодо нерухомого майна.

-    Цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

-    Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-    Проблемні питання, які виникають при виконанні рішень іноземних судів. Особливості визнання і виконання рішень іноземних судів в Україні. Визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню.

-    Антидискримінаційне законодавство та практика його застосування.

-    Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи в кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі: будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних та інших. Обов’язкове призначення експертизи.

-   Впровадження принципу ґендерної рівності в діяльність судів. Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” від 8.09.2005  № 2866-IV (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 4719-VI від 17.05.2012). Подолання ґендерних стереотипів.

-    Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.

Також, у рамках проведення підготовки 17 квітня 2013 року відбудеться періодичне навчання суддів місцевих загальних судів Дніпропетровської, Запорізької і Кіровоградської  областей з метою підвищення рівня кваліфікації на тему: “Запровадження кримінальної юстиції відносно неповнолітніх в України”, що проводиться спільно з Апеляційним судом Дніпропетровської області.

Для проведення семінару викладачами запрошені судді Апеляційного суду Дніпропетровської огбласті Чернусь Катерина Петрівна та Коваленко Ніна Василівна, начальник приймальника-розподільника для дітей ГУ МВС України в Дніпропетровській області Чернов Валерій Іванович та директор Комишуваської загальноосвітньої школи соціальної реабілітації І–ІІ ступеня Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України                  (смт. Комишуваха Оріхівського району Запорізької області) Никоненко Лариса Михайлівна.

На семінарі буде розглянуто такі теми:

- Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх. Порядок призначення суддів, уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).

- Поняття “приймальник-розподільник” та “школа соціальної реабілітації”. Особливості умов перебування неповнолітніх і малолітніх осіб в спеціальних навчально–виховних установах.

- Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії. Застосування до неповнолітніх та осіб, які не досягли віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність (відповідно до ст. 498 КПК України) примусових заходів виховного впливу, визначення критеріїв обрання таких заходів.

Після закінчення підготовки та семінару буде проведено анкетування. Кожному слухачу буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України

Організаційні заходи щодо проведення підготовки і періодичного навчання забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Баштанник Алла Григорівна) та Апеляційним судом Дніпропетровської області (голова – Деркач Наталія Миколаївна).