Національна школа суддів України

17-19 грудня 2013 р., м. Сімферополь. Періодичне навчання суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше, які не склали присягу судді, з метою підвищення рівня кваліфікації.

17-19 грудня 2013 року в місті Сімферополі Кримським регіональним відділення Національної школи суддів України спільно з Апеляційним судом Автономної Республіки Крим проведено періодичне навчання суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше, які не склали присягу судді, з метою підвищення рівня кваліфікації на семінарі на тему: “Справедливий судовий розгляд. Початок судової діяльності”.

Для проходження періодичного навчання прибуло 19 суддів місцевих загальних судів Автономної Республіки Крим.

Вітальними словами семінар відкрили голова Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, кандидат юридичних наук Валерій Чорнобук та директор Кримського регіонального відділення Національної школи суддів України Раїса Чумаченко.

Для проведення семінару викладачами було запрошено голову Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, кандидата юридичних наук Валерія Чорнобука, заступників голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Андрія Мазницю, Валерія Сіротюка, Віктора Склярова, секретаря судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, заслуженого юриста Автономної Республіки Крим Юрія Трясуна, секретаря спеціалізованої судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Сергія Погребняка, секретаря судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим Романа Новікова, суддю окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Олену Трещову, доцента кафедри адміністративно-правових і кримінально-правових дисциплін Кримського юридичного інституту Національного університету “Юридична академія України імені Ярослава Мудрого”, кандидата юридичних наук, доцента Володимира Ємельяненка, практикуючого психолога Володимира Боева.

Під час занять вивчено такі питання:

  • Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.
  • Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в національній судовій практиці. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.
  • Методологія тлумачення і застосування нормативно-правових актів. Застосування аналогії права та аналогії закону в судочинстві.
  • Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.
  • Проблемні моменти відкриття провадження у справі, залишення позовної заяви без руху, повернення заяви. Дії судді при підготовці   цивільних  справ до судового розгляду.  Порядок  та способи забезпечення доказів. Судовий розгляд заяв про забезпечення позову, виконання ухвал про забезпечення позову. Проведення попереднього судового засідання.
  • Мистецтво правового письма та процесуального документування. Написання судових рішень (методика складання мотивувальних частин рішень). Судові рішення, їх види, відмінності в окремих юрисдикціях, властивості та порядок постановлення. Законність, обґрунтованість та вмотивованість рішень (у т. ч. вироків) суду. Постановлення виправдувального та обвинувального вироку. Методика складання вироку.
  • Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх. Порядок призначення суддів (судді), уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”). Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії. Застосування до неповнолітніх примусових заходів виховного впливу, визначення критеріїв обрання таких заходів. Призначення комплексної психолого-психіатричної і психологічної експертизи неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого. Заходи реагування, спрямовані на усунення причин та умов вчинення правопорушень та злочинів неповнолітніми.
  • Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або  зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.
  • Адміністративна судова юрисдикція. Питання підсудності адміністративних справ. Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами, зокрема розмежування адміністративної юрисдикції для місцевих загальних судів та окружних адміністративних судів. Правові позиції вищих судових інстанцій з цього приводу.
  • Злочини у сфері службової діяльності. Практика розгляду справ про посадові злочини. Розгляд кримінальних справ по перевищенню влади або службових повноважень. Особливості привласнення, розтрати майна від заволодіння майном шляхом   зловживання  службовим  становищем. Судова практика  кваліфікації злочинів, передбачених ст.ст. 364 і 365 КК України. Судова практика про злочини у сфері службової та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (розділ 17 КК України).
  • Актуальні питання застосування кримінально-правових норм Загальної частини КК України при кваліфікації злочинів. Кваліфікація злочинів, вчинених у співучасті.

Після закінчення семінару кожному судді, який його пройшов,  вручено Сертифікат Національної школи суддів України.