Національна школа суддів України

20–31 травня 2013 р. м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів місцевих загальних судів, яких обрано на посаду судді безстроково.

20–31 травня 2013 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, яких обрано на посаду судді безстроково.

Для проходження підготовки прибуло 25 суддів місцевих загальних судів, яких обрано на посаду судді безстроково, Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.

Для проведення навчання викладачами запрошені заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Поплавський Володимир Юрійович, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Дніпропетровської області Живоглядова Ірина Карлівна, судді Апеляційного суду Дніпропетровської області Черненкова Людмила Андріївна, Рудь Валентина Вікторівна, Алькова Світлана Миколаївна, Руських Катерина Григорівна, Зайцев Василь Викторович, Стуковенкова Тетяна Григорівна, Мудрецький Роман Володимирович, Коваленко Василь Дмитрович, Лаченкова Оксана Володимирівна, Коваленко Ніна Василівна, суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Преда Дмитро Ілліч, суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська у відставці Коняєв Дмитро Іванович, перший заступник директора Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, доктор економічних наук, доцент Коваленко Олена Валеріївна, доцент кафедри кримінального процесу Донецького юридичного інституту МВС України, кандидат юридичних наук, капітан Лоскутов Тимур Олександрович, старший викладач кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Єрмолаєва Тетяна Василівна, викладач відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів НШСУ, кандидат юридичних наук Кохан Ганна Леонідівна.

Під час занять буде вивчено такі теми:

-   Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в національній судовій практиці. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.

-   Проблемні питання, які виникають при застосуванні КК і КПК України.

-   Новели Кримінального процесуального кодексу України та проблемні питання практики застосування його норм.

- Підстави зміни і скасування судових рішень у справах при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин.

-   Розгляд справ у порядку наказного провадження: питання та практика.

-    Питання, пов’язані із застосуванням Закону України “Про застосування амністії в Україні”. Відмінності від інших видів звільнення від відбування покарання.

-   Практика розгляду кримінальних справ у спрощеному провадженні. Спрощене провадження щодо кримінальних проступків. Судовий розгляд кримінальних проступків. Провадження в суді присяжних. Присяжні у судовому провадженні по новому КПК України. Участь присяжних у здійсненні правосуддя: вимоги, які до них пред’являються, підстави та порядок звільнення від виконання обов’язків.

-   Практичні проблеми призначення покарання. Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків; правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності: проблеми та практика застосування. Звільнення від покарання та його відбування: підстави, процесуальний порядок та наслідки. Порядок розгляду судом клопотань про зняття судимості.

-   Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-  Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

-   Кримінальне провадження на підставі угод, практика розгляду (глава 35 розділу шостого КПК України). Угода про визнання винуватості та угода про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень по угоді).

-   Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.

-   Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.

-  Практика здійснення судового контролю за досудовим слідством у світлі Кримінального процесуального кодексу України 2012 року. Засади змагальної системи у кримінальному провадженні: досудова стадія – роль суду в забезпеченні прав підозрюваного/обвинуваченого та потерпілого (процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню). Основні засади кримінального провадження та їх реалізація. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на стадіях судового розгляду.

-   Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.

-   Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.

-   Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому і підсудному права на захист. Реалізація обвинуваченим права на захист.

-   Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення ВККСУ про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності. Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції” від 15.01.1998 (зі змінами). Акти Вищої ради юстиції.

-   Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні:

  - майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям);

  - визначення місця проживання дитини;

  - позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, тощо.

-   Правові аспекти захисту прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей при вчиненні батьками правочинів щодо нерухомого майна.

-   Роль та повноваження суддів різних рівнів за новим КПК. Організаційні питання роботи слідчих суддів. Повноваження слідчого судді. Практика розгляду та застосування норм Кримінального процесуального Кодексу України при розгляді справ слідчим суддею. Судовий контроль за процесуальними діями, бездіяльністю та рішеннями слідчих та прокурорів на стадії досудового розслідування. Оскарження дій прокурора до суду. Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування. Особливості розгляду судом скарг на постанови органу дізнання, слідчого, прокурора (глава 26 розділу третього КПК України).

- Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх. Порядок призначення суддів (судді), уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”). Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії.

-   Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відео конференції за новим КПК України.

-   Проблеми розмежування компетенції між адміністративними та загальними судами. Критерії визначення цивільної та адміністративної юрисдикції. Правила визначення підсудності адміністративних та цивільних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Наслідки порушення правил підсудності. Передача справи з одного суду до іншого.

Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Баштанник Алла Григорівна).