21 жовтня – 1 листопада 2013 р. м. Львів. Підготовка суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше
21 жовтня – 1 листопада 2013 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше (1- 2 рік роботи).
Для проходження підготовки прибуло 37 суддів місцевих загальних судів Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської та Тернопільської областей.
Вітальними словами підготовку відкрила директор Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Слюсар Людмила Антонівна.
Для проведення підготовки викладачами запрошені судді Апеляційного суду Львівської області Приколота Тетяна Іванівна, Курій Наталія Михайлівна, Бермес Ігор Володимирович, Ревер Василь Володимирович, Калиняк Оксана Миколаївна, Стельмах Ігор Орестович, судді Апеляційного суду Львівської області у відставці Зубарєва Катерина Петрівна та Кіт Ігор Несторович, заступник голови Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Котубей Іван Іванович, суддя Апеляційного суду Волинської області Овсієнко Андрій Анатолійович, суддя Перечинського районного суду Закарпатської області, кандидат юридичних наук Чепурнов Вадим Олександрович, заступник голови Львівського окружного адміністративного суду Хома Олена Петрівна, суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук Кравчук Володимир Миколайович, кандидат юридичних наук Трепак Віктор Миколайович, головний психолог Західно-українського центру “Жіночі перспективи” Бєляєва Світлана Яківна, адвокат Львівської колегії адвокатів Дуліч Тетяна Володимирівна, директор Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, кандидат хімічних наук Курильова Олена Франтишківна, судовий експерт-психолог КЗ ЛОКПЛ, голова секції індивідуальної глибинної психології А. Адлера Української спілки психотерапевтів Кошулинська Зоряна Василівна, доцент кафедри трудового, аграрного і екологічного права юридичного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка, кандидат юридичних наук Федорович Володимир Іванович, доцент кафедри цивільного права та процесу юридичного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка, кандидат юридичних наук Богдан Йосип Гнатович, головний спеціаліст Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Польна Оксана Орестівна, помічник начальника управління МВС України у Львівській області, викладач Львівського регіонального відділення Національної школи суддів України Сопільник Любомир Іванович.
Під час занять буде вивчено такі питання:
- Проблеми розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та загальними судами. Критерії визначення цивільної, господарської та адміністративної юрисдикції. Правила визначення підсудності адміністративних та цивільних справ. Правові позиції вищих судових інстанцій з цих питань. Наслідки порушення правил підсудності. Передача справи з одного суду до іншого.
- Управління судовим процесом. Спілкування зі сторонами, які необізнані з вимогами судового процесу. Правові засоби попередження та припинення тиску на суддів з боку учасників процесу або інших осіб з метою вплинути на хід або результати розгляду судової справи.
- Особливості розгляду цивільних справ про визнання правочинів дійсними та недійсними. Судова практика застосування законодавства та шляхи вирішення питань, які виникають при розгляді цієї категорії справ.
- Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Практика застосування нового антикорупційного законодавства. Першочергові заходи органів державної влади в реалізації Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”. Тлумачення норм антикорупційного законодавства. Відповідальність суддів за вчинення корупційного правопорушення.
- Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в національній судовій практиці. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”.
- Позасудові методи вирішення спорів (медіація). Рекомендації Ради Європи:
№ R (99) 19 від 15 вересня 1999 року “Медіація у кримінальних справах”, “Про медіацію в цивільних справах” R № (2002) 10, “Про сімейну медіацію” R № (98) 1.
- Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні:майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям), визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, тощо.
- Практичні проблеми призначення покарання. Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків; правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності: проблеми та практика застосування. Звільнення від покарання та його відбування: підстави, процесуальний порядок та наслідки. Порядок розгляду судом клопотань про зняття судимості.
- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Актуальні питання земельного законодавства. Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин.
- Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ. (Вирішення питання підсудності, встановлення належного відповідача тощо).
- Практика заочного розгляду справ та шляхи вирішення питань, які виникають при цьому.
- Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.
- Судовий розгляд адміністративних справ. Особливості письмового провадження. Особливості скороченого провадження. Відкладення розгляду справи або оголошення перерви в її розгляді.
- Практика здійснення судового контролю за досудовим слідством у світлі Кримінального процесуального кодексу України 2012 року. Засади змагальної системи у кримінальному провадженні: досудова стадія – роль суду у забезпеченні прав підозрюваного/обвинуваченого та потерпілого (процедурні гарантії запобігання жорстокому поводженню). Основні засади кримінального провадження та їх реалізація. Принцип змагальності відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України та його реалізація на стадіях судового розгляду.
- Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.
- Мистецтво правового письма та процесуального документування. Написання судових рішень (методика складання мотивувальних частин рішень). Судові рішення, їх види, відмінності в окремих юрисдикціях, властивості та порядок постановлення. Законність, обґрунтованість та вмотивованість рішень (в т.ч. вироків) суду. Постановлення виправдувального та обвинувального вироку. Методика складання вироку.
- Впровадження принципу ґендерної рівності в діяльність судів. Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” від 08.09.2005 № 2866-IV (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 4719-VI від 17.05.2012). Подолання ґендерних стереотипів.
- Антидискримінаційне законодавство та практика його застосування.
- Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Напрямки розвитку судової експертизи. Експертизи в кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення. Призначення і проведення експертиз, у тому числі: будівельно-технічних, товарознавчих, авто-технічних, психологічних та інших. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.
- Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.
- Особливості застосування примусових заходів медичного характеру (глава 39 розділу шостого КПК України) та процесуальний порядок їх застосування у кримінальному провадженні. Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відео конференції за новим КПК України.
- Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Негласні слідчі (розшукові) дії. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відео конференції за новим КПК України.
- Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги. Фіксування кримінального провадження та судових викликів і повідомлень (глава 5, 6, 11 КПК України). Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них.
- Методологія тлумачення і застосування нормативно-правових актів. Застосування аналогії права та аналогії закону в судочинстві.
- Практичні проблеми співвідношення житлового та цивільного законодавства України.
- Затримання особи в порядку ст. 208 КПК України.
Після закінчення підготовки всім суддям, які її пройдуть, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.
Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Слюсар Людмила Антонівна.