Базовий курс щодо міжнародних злочинів

25–26 березня 2024 року Національна школа суддів України у співпраці з  Програмою “Розвиток компетентностей для правничого сектору Україні”, яка фінансується урядом Сполученого Королівства (A4ID), провела регіональний тренінг “Базовий курс щодо міжнародних злочинів” для суддів місцевих загальних та апеляційних судів із метою підвищення рівня їх кваліфікації.

Вітальними виступами навчальний захід розпочали ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук та головна виконавча директорка A4ID Ясмін Батлівала (Орден Британської імперії), які підкреслили актуальність тренінгів щодо міжнародних воєнних злочинів для українських суддів, адже лише через справедливе судочинство можливо забезпечити притягнення винних до відповідальності та захистити жертви воєнних злочинів. Нинішнє навчання, яке стало можливим завдяки плідній та успішній співпраці Національної школи суддів України і Програми A4ID (Велика Британія), сприятиме підвищенню та поглибленню професійних знань суддів щодо практичних аспектів відправлення правосуддя у справах про міжнародні злочини.

Учасники тренінгу мали змогу прослухати фахові тематичні виступи міжнародних та національних викладачів – члена Ордена Св. Михаїла та Георгія, кавалера Ордена Британської імперії, королівського адвоката сера Говарда Морісона, професорки міжнародного публічного права Ніни Х. Б. Йоргенсен, українських суддів Владислава Овсяннікова, Ірини Шаповалової та Михайла Зіміна.

Програмою дводенного навчання було передбачено обговорення актуальних питань щодо відповідальності командувачів та держави за міжнародні злочини, участі та ролі найманців, цифрових доказів, суду за відсутності обвинуваченого, а також відповідальності за воєнні злочини в цілому.

Крім того, у ході навчання суддям-учасникам презентовано вироки у справах (модельні вироки) щодо воєнних злочинів, а також запропоновано попрацювати в групах з практичним кейсом із написання вироків.

Протягом усього тренінгу його учасники мали змогу активно долучатися до загального обговорення окреслених тем та питань під час сесій запитань-відповідей.