Національна школа суддів України

25 лютого–1 березня 2013 р., м. Дніпропетровськ. Підготовка секретарів судового засідання окружних та апеляційних адміністративних судів.

25 лютого–1 березня 2013 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку секретарів судового засідання окружних та апеляційних адміністративних судів.

Для проходження підготовки прибуло 16 секретарів судового засідання окружних та апеляційних адміністративних судів Дніпропетровської і Запорізької областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України Баштанник Алла Григорівна.

Для проведення підготовки викладачами запрошені судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Серьогіна Олена Василівна, Луніна Олена Станіславівна, Врона Олена Віталіївна, Чорна Валерія Вікторівна, Конєва Світлана Олександрівна, Куделько Надія Євгенівна та судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду, кандидати юридичних наук Ільков Василь Васильович і Тулянцева Інна Василівна, суддя Запорізького окружного адміністративного суду Горобцова Ярослава Володимирівна, суддя Бабушкінського районного суду
м. Дніпропетровська Чулінін Дмитро Георгійович, начальник відділу кадрової роботи та державної служби Дніпропетровського окружного адміністративного суду Шевченко Аліна Василівна, начальник відділу документального забезпечення – канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду Шкурко Олена Юріївна, начальник аналітично-статистичного відділу Дніпропетровського окружного адміністративного суду Федорова Юлія Михайлівна, викладач відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук Кохан Ганна Леонідівна.

Під час занять буде вивчено такі теми:

  • Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Виконання вимог Закону України “Про засади запобігання та протидії корупції”.

  • Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в національній судовій практиці. Захист права власності в практиці Європейського суду з прав людини в Україні (ст.1 протоколу № 1 до ЄКПЛ зі змінами, внесеними Протоколом № 11). Порядок виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних.

  • Адаптація національного законодавства до міжнародних норм і стандартів. Судочинство України в порівнянні з правом Європейського Союзу. Упровадження європейських стандартів з прав людини в українське судочинство.

  • Історичні моменти формування судочинства в Україні.

- Основні положення Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010, питання його застосування. Напрямки реформування судової системи.

  • Окремі питання застосування процесуального законодавства при розгляді адміністративних справ. Розгляд адміністративної справи в судовому засіданні. Наслідки неявки в судове засідання особи, яка бере участь у справі. Відкладення розгляду справи або оголошення перерви в її розгляді. Залишення позовної заяви без розгляду. Зупинення, закриття провадження в адміністративній справі.

  • Застосування договорів про правову допомогу з іншими державами. Застосування міжнародних актів у правосудді. Шляхи вирішення питань, які виникають при застосуванні міжнародних договорів та законодавства інших держав.

  • Статус секретарів судового засідання окружних та апеляційних адміністративних судів. Порядок прийому та звільнення з посади секретарів судового засідання згідно із Законом України “Про державну службу”. Вимоги, що пред’являються до осіб, призначених на посади секретарів судового засідання. Умови проходження служби в судах. Умови оплати праці, матеріального, соціального та іншого забезпечення. Посадові інструкції секретарів судового засідання, забезпечення їх виконання. Організація робочого часу секретаря судового засідання. Етапи роботи секретаря судового засідання в період робочого дня. Оптимізація робочого часу. Дії секретарів судового засідання в екстремальних ситуаціях, їх взаємодія з іншими працівниками суду. Організація контролю за виконанням секретарями судових засідань розпоряджень голови суду та головуючого.

  • Види судових рішень та вимоги до їх форми та змісту. Порядок ухвалення судового рішення в адміністративній справі, оскарження та набрання ним законної сили. Виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні. Роз’яснення судового рішення.

- Судові витрати в адміністративних справах. Відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Розподіл судових витрат між сторонами. Застосування Закону України “Про судовий збір”.

  • Апеляційне та касаційне оскарження. Перегляд справ за нововиявленими обставинами за положеннями КАС України..

- Строки звернення до адміністративного суду та правові наслідки їх пропущення, поновлення таких строків.

  • Заходи процесуального примусу. Підстави і порядок застосування заходів процесуального примусу, види процесуального примусу.

  • Відкриття провадження в адміністративній справі та підготовка справи до розгляду. Судові виклики та повідомлення. Виклик сторін шляхом надсилання тексту повістки електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою (ст. 38 КАС України). Попереднє судове засідання: порядок його проведення, мета та завдання. Судові доручення. Порядок забезпечення адміністративного позову. Зміна позовних вимог. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження.

  • Докази і доказування в адміністративному судочинстві.

  • Учасники адміністративного процесу. Права та обов’язки осіб, які беруть участь у справі. Права та обов’язки інших учасників адміністративного процесу. Представництво в адміністративних справах. Способи захисту порушених прав, свобод та інтересів в адміністративному судочинстві. Вирішення питань складу суду та відводів в адміністративному судочинстві. Підстави для відводу (самовідводу) секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача.

  • Психологія діяльності працівника апарату суду. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду: взаємовідносини судді з помічником судді, секретарем судового засідання. Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах. Психологія поведінки секретаря судового засідання у спілкуванні зі сторонами. Шляхи вирішення та попередження конфліктів у спілкуванні між працівниками суду та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.

  • Загальні правила ведення судового діловодства в окружних та апеляційних адміністративних судах. Передача адміністративних справ на архівне зберігання. Дотримання вимог Інструкції з діловодства в окружних та апеляційних адміністративних судах, затвердженої наказом ДСА України від 05.12.2006 №155 зі змінами та доповненнями, застосування Інструкції про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду, затвердженої наказом ДСА України від 15.12.2011 № 168.

  • Загальна характеристика судової статистики в Україні. Організація обліково-статистичної роботи в окружному та апеляційному адміністративному суді за допомогою технічних засобів.

Після закінчення підготовки кожному слухачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

 

Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Баштанник Алла Григорівна).