26–30 травня 2014 р., м. Київ. Підготовка суддів судових палат у кримінальних справах апеляційних судів областей
26–30 травня 2014 року в місті Києві Національна школа суддів України проводить підготовку суддів судових палат у кримінальних справах апеляційних судів областей та Апеляційного суду міста Києва.
Вітальними словами підготовку відкрив начальник відділу вивчення міжнародного досвіду організації діяльності судів, заслужений юрист України Іван Балаклицький.
Для проведення підготовки викладачами запрошено суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталію Марчук та Валентину Щепоткіну, заступника голови Апеляційного суду Київської області Олега Ігнатюка, суддю Апеляційного суду м. Києва Галину Балацьку, адвоката (урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини з 2012 по 2013 рік) Назара Кульчицького, виконувача обов’язків завідувача кафедри нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство Національної академії прокуратури України, кандидата юридичних наук Олексія Геселева, начальника відділу психологічних та мистецтвознавчих експертиз Державного експертно-криміналістичного центру МВС України, кандидата психологічних наук Юрія Ірхіна, професора кафедри кримінального права Національної академії прокуратури України, доктора юридичних наук Наталію Ярмиш, професора кафедри правосуддя Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвоката, доктора юридичних наук Олександру Яновську, заступника директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, кандидата медичних наук Сергія Шума, доцента кафедри криміналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата юридичних наук
Наталію Ахтирську, доцента кафедри кримінального права і процесу юридичного інституту Національного авіаційного університету, кандидата юридичних наук Сергія Багірова.
Під час занять буде вивчено такі питання:
– Європейська система захисту прав людини. Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського cуду з прав людини в практиці загальних судів. Статті 6,
8-11, 13, 14, ст. 1-3 Першого протоколу до Конвенції.
– Правові позиції Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних. Закон України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Практичне застосування рішень ЕСПЛ судами загальної юрисдикції.
– Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні.
– Вирок апеляційного суду, ухвалений ним в апеляційному порядку. Вимоги, які пред’являються до вироку апеляційного суду про посилення покараних та збільшення обвинувачення.
– Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист. Повноваження захисника згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України.
– Окремі аспекти взаємодії суддів і адвокатів у кримінальному провадженні. Правовий статус адвокатів у контексті Законів України “Про безоплатну правову допомогу” та “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.
– Негласні слідчі (розшукові) дії. Розгляд клопотань про проведення негласної (розшукової) дії. Оцінка доказів, отриманих в результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
– Особливості кримінального провадження у суді апеляційної інстанції. Апеляційне оскарження, порядок прийняття апеляційної скарги до розгляду, залишення її без руху і розгляду.
– Провадження у справах про адміністративні правопорушення. Підстави повернення матеріалів адміністративного правопорушення для належного дооформлення.
– Психологічні аспекти діяльності суддів.
– Актуальні питання кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я людини, статевої свободи та статевої недоторканості. Питання кваліфікації замаху та добровільної відмови при вбивстві або заподіяння шкоди здоров’ю. Співучасть у вбивстві та ексцес виконавця. Кваліфікація помилки в об’єкті при вбивстві.
– Кваліфікація вбивства за обтяжуючих обставин. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця. Відмежування умисного тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого, від умисного вбивства. Умисне вбивство чи умисні тяжкі тілесні ушкодження, заподіяні у стані сильного душевного хвилювання.
– Особливості проведення підготовчого засідання в суді першої інстанції. Судовий розгляд кримінального провадження.
– Межі перегляду судових рішень суду першої інстанції судом апеляційної інстанції. Підстави та порядок дослідження обставин та доказів під час розгляду провадження судом апеляційної інстанції.
– Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого КПК України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод). Наслідки укладання та затвердження таких угод. Наслідки невиконання угоди про примирення, про визнання винуватості. Вирок на підставі угоди та наслідки невиконання угоди.
– Порядок і умови звільнення від відбування покарання та кримінальної відповідальності.
– Судово-психіатричні експертизи. Особливості психічних розладів, що впливають на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Комплексна судово-психіатрична експертиза неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого.
– Проблеми встановлення причинного зв’язку у кримінальному праві.
Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.