Національна школа суддів України

3–14 лютого 2014 р. м. Сімферополь. Підготовка суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше (1–2 рік роботи)

3–14 лютого 2014 року в місті Сімферополі Кримським регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено підготовку суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше (1–2 рік роботи).

Підготовку пройшло 26 суддів місцевих загальних судів Автономної Республіки Крим.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Кримського регіонального відділення Раїса Чумаченко.

Для проведення підготовки було запрошено заступника  голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим  Андрія Мазницю, суддів вищезгаданого суду Олену Кузнєцову, Ірину Харченко, Марину Кірюхіну, Антоніну Курську, Тетяну Белинчук, Валентину Берзіньш, Людмилу Макарчук, Ніну Шестакову, Тетяну Мельник та Ірину Рижову, секретаря судової палати у цивільних справах цього ж суду Романа Новікова, заступника голови Залізничного районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим Наталю Уржумову, суддю Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у відставці Михайла Корольова, викладача Національної школи суддів України, суддю Верховного Суду України у відставці, заслуженого юриста Автономної Республіки Крим, кандидата юридичних наук Ольгу Шаповалову, начальника Територіального управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим Марину Трошину, директора Кримського юридичного інституту Національного університету “Юридична академія України імені Ярослава Мудрого”, заслуженого юриста України, академіка Національної академії правових наук України, доктора юридичних наук, професора Наталію Гуторову, професора кафедри цивільно-правових дисциплін Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, доктора юридичних наук, доцента Сергія Попова, завідувача кафедрою психіатрії, психотерапії та наркології Державної установи “Кримський державний медичний університет імені С.І. Георгіївського”, академіка Академії наук вищої школи, доктора медичних наук, професора Вікторію Вербенко, заступника голови Координаційної ради громадського руху “Український вибір в Автономній Республіці Крим”, члена-кореспондента Кримської академії наук, заслуженого юриста України, кандидата юридичних наук, доцента Івана Полякова, техніка Регіональної служби підтримки в Автономній Республіці Крим Департаменту регіональної служби підтримки Державного підприємства “Інформаційні судові системи” Володимира Насташенка.

Під час занять було вивчено такі питання:

  • Докази у кримінальному провадженні. Належність і допустимість доказів. Недопустимість доказів, отриманих внаслідок порушення прав та свобод людини. Визнання доказів недопустимими. Значення рішень інших судів у питаннях допустимості доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів.
  • Виправдувальні вироки. Особливості постановлення  виправдувальних  вироків  за  КПК України (2012 р.). Практика постановлення виправдувальних вироків.
  • Практика Європейського суду з прав людини та її застосування судами України під час розгляду кримінальних справ. Рішення ЄСПЛ проти України.
  • Використання технічних засобів у роботі суду. Ведення загального та судового діловодства в комп’ютерній програмі  “Д-3”. Автоматизована система документообігу суду. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затверджене рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30. Впровадження в діловодство судів новацій (електронний цифровий підпис, електронний суд, SMS-повідомлення, електронні запити).
  • Судово-психіатричні та судово-психологічні експертизи. Особливості психічних розладів, що впливають на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Комплексна психолого-психіатрична експертиза і психологічна експертиза неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого.
  • Актуальні питання застосування кримінально-правових норм Загальної частини КК України при кваліфікації злочинів. Множинність злочинів. Поняття та кримінально-правова  характеристика. Повторність, сукупність та рецидив злочинів, їх  правові наслідки. Висновки Верховного Суду України щодо проблемних питань, пов’язаних із вчиненням злочину повторно.
  • Актуальні питання кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я людини, статевої свободи та статевої недоторканості. Питання  кваліфікації  замаху  та  добровільної  відмови  при  вбивстві або заподіяння шкоди здоров’ю. Співучасть у вбивстві  та ексцес виконавця.
  • Кваліфікація вбивства за обтяжуючих обставин. Умисне  вбивство  при перевищенні  меж  необхідної  оборони  або  в  разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця.  Відмежування умисного тяжкого тілесного ушкодження, що  спричинило смерть потерпілого, від умисного вбивства. Умисне  вбивство чи умисні тяжкі тілесні ушкодження, заподіяні у стані  сильного душевного хвилювання.
  • Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Відмежування негласних слідчих дій, дозвіл на які надаються слідчим суддею апеляційного суду, та інших слідчих дій, які здійснюються на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду. Особливості проведення допиту за КПК України. Проведення допиту і впізнання в режимі відеоконференції за новим КПК України. Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги.
  • Звільнення від кримінальної відповідальності: проблеми та практика застосування. Правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності. Особливості звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України та його розмежування із кримінальними провадженнями на підставі угоди про примирення обвинуваченого з потерпілим.
  • Порядок апеляційного оскарження рішень місцевого суду. Доповнення, зміна апеляційної скарги, відкликання чи відмова від скарги.
  • Особливості розгляду справ окремого провадження (про усиновлення дітей, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, про встановлення факту належності документа тощо).
  • Проблемні питання провадження у зв’язку із нововиявленими обставинами у цивільних справах.
  • Проблемні питання, які виникають під час вирішення житлових спорів. Практичні проблеми співвідношення житлового та цивільного законодавства України. Житлові спори за участю колишніх членів сім’ї власника житла. Практика ВССУ у розгляді житлових спорів.
  • Загальні засади кримінального провадження та їх реалізація. Проблемні питання практики застосування Кримінального процесуального кодексу України (2012 р.).
  • Стратегічний план розвитку судової влади в Україні
    на 2013–2015 роки. Повноваження Державної судової адміністрації України та територіального управління ДСА України в АР Крим.
  • Негласні слідчі дії. Розгляд клопотань про проведення негласної (розшукової) дії: стандарти і процесуальні вимоги. Збереження таємниці та захист прав підозрюваного і потерпілого під час негласних слідчих дій. Оцінка доказів, отриманих в результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
  • Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист. Реалізація особисто обвинуваченим права на захист. Розгляд справи без участі захисника.
  • Актуальні питання застосування земельного законодавства (підсудність спорів; розгляд справ про визнання права власності на земельні ділянки, щодо яких неможливо визначити територіальну приналежність; докази і доказування; спори, що виникають у правовідносинах з набуття, реалізації та припинення права власності на земельні ділянки).
  • Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин (особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить житловий будинок, громадські будівлі, споруди на праві спільної сумісної власності; визнання права власності на спадкове майно (земельну ділянку) в разі, якщо спадкодавець не оформив належним чином правовстановлюючі документи; поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконкому міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя; визнання державних актів на право власності на землю недійсними; практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави тощо).
  • Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого КПК України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду у затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод). Наслідки укладання та затвердження таких угод. Наслідки невиконання угоди про примирення, про визнання винуватості. Вирок на підставі угоди та наслідки невиконання угоди.
  • Проблемні питання обчислення строків, застосування позовної давності в окремих видах правовідносин (кредитні, страхові тощо).
  • Практика судового розгляду справ, пов’язаних із набуттям, реалізацією, припиненням, захистом права власності та інших речових прав: особливості застосування набувальної давності у цивільних правовідносинах. Захист права власності добросовісного набувача.
  • Практика розгляду цивільних справ, пов’язаних із виділом частки із майна, що є у спільній власності; проблеми поділу майна у вигляді приватних підприємств. Спори щодо витребування майна з чужого незаконного володіння. Судова практика у справах про виключення майна з-під арешту.
  • Актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ (вирішення питання щодо підсудності, встановлення належного відповідача тощо). Проблеми, які виникають під час розгляду трудових спорів.
  • Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування.
  • Роль та повноваження слідчих суддів різних рівнів за новим КПК України. Організаційні питання роботи слідчих суддів. Відводи слідчому судді: практика застосування ст.ст. 81,82 КПК України. Практика розгляду та застосування норм Кримінального процесуального кодексу України при розгляді справ слідчим суддею. Судовий контроль за процесуальними діями, бездіяльністю та рішеннями слідчих та прокурорів на стадії досудового розслідування. Особливості розгляду судом скарг на постанови органу дізнання, слідчого, прокурора (глава 26 розділу третього КПК України). Вирішення питання слідчим суддею щодо знищення речових доказів. Оскарження ухвал слідчого судді під час досудового розслідування.
  • Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні: майнових спорів між подружжям (колишнім подружжям); визначення місця проживання дитини; позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
  • Позовне провадження. Судові виклики і повідомлення. Наслідки неявки в судове засідання позивача, явка якого була визнана обов’язковою ухвалою суду, якщо він подає заяву про розгляд справи за його відсутності (дослідження судової практики, аналіз положень п. 3 ст. 207 ЦПК України). Порядок належної організації участі у цивільній справі сторони, яка бажає особисто приймати участь у справі, однак при цьому відбуває покарання у місцях позбавлення волі.
  • Розгляд з ініціативи суду питань про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Порядок вирішення питань про відвід та самовідвід. Участь у цивільній справі представника. Документи, що посвідчують повноваження представника. Зупинення і закриття провадження у справі. Залишення позовної заяви без розгляду.
  • Практичні аспекти призначення покарання. Розгляд справ про злочини, за які передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі. Висновки Верховного Суду України щодо спірних питань, пов’язаних з призначенням покарання. Особливості призначення покарання у вигляді штрафу. Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення  (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України).
  • Звільнення від покарання та його відбування: підстави, процесуальний порядок та наслідки. Проблемні питання, пов’язані із застосуванням Закону України “Про застосування амністії в Україні”. Звільнення від покарання на підставі акту амністії. Відмінності від інших видів звільнення від відбування покарання. Порядок розгляду судом клопотань про зняття судимості.
  • Проблемні питання розгляду спадкових справ. Підстави визнання права власності на спадкове майно в разі відсутності у спадкоємців правовстановлюючих документів; практика розгляду цивільних справ, що виникають із спадкового договору тощо.
  • Особливості розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними. Судова практика застосування законодавства та шляхи вирішення питань, які виникають при розгляді цієї категорії справ.
  • Фіксування кримінального провадження та судових викликів і повідомлень (глава 5, 6, 11 КПК України). Форми фіксування кримінального провадження. Оформлення процесуальних документів, протоколів судових засідань, ухвалення рішень, вимоги до них.

Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройшов, було вручено Сертифікат Національної школи суддів України.