9–20 грудня 2013 р., в м. Чернівці. Підготовка суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше (1, 2 рік роботи)
9–20 грудня 2013 року в місті Чернівцях місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, призначених на посаду судді вперше (1, 2 рік роботи).
Для проходження підготовки прибуло 12 суддів Чернівецької, Хмельницької та Тернопільської областей.
Вітальними словами підготовку відкрив директор Чернівецького регіонального відділення НШСУ Іваніцький Степан Михайлович.
Для проведення підготовки викладачами запрошено суддю кримінальної палати Апеляційного суду Чернівецької області Колотила Онуфрія Олександровича, суддю кримінальної палати Апеляційного суду Чернівецької області, професора кримінального права і криміналістики Марчака Віталія Ярославовича, суддів кримінальної палати Апеляційного суду Чернівецької області Станковську Галину Адольфівну, Підгорну Степаниду Пилипівну, суддів цивільної палати Апеляційного суду Чернівецької області Височанську Наталю Кахзимирівну, Чупікову Валентину Василівну, Лисака Ігоря Никодимовича, Литвинюк Ірину Миколаївну та суддю Першотравневого районного суду м. Чернівців, кандидата юридичних наук Федіну Аліну Василівну.
Під час занять буде вивчено як загальнотеоретичні теми, так і теми з цивільного та кримінального законодавства України:
- Проблемні моменти кваліфікації злочинів (злочинів, вчинених у співучасті, злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості, злочинів проти волі, честі та гідності особи, злочинів проти особи (відмежування умисного вбивства від спричинення умисного тяжкого тілесного ушкодження. Судова практика при кваліфікації цих злочинів), проти життя і здоров’я особи, злочинів проти власності та суміжних злочинів, злочинів у сфері господарської діяльності, злочинів з ознаками корупції та ін.)
- Практичні проблеми призначення покарання. Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків; правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення (ст.ст. 70, 71 та 72 КК України). Звільнення від кримінальної відповідальності: проблеми та практика застосування. Звільнення від покарання та його відбування: підстави, процесуальний порядок та наслідки. Порядок розгляду судом клопотань про зняття судимості.
- Проблемні моменти відкриття провадження у справі, залишення позовної заяви без руху, повернення заяви. Дії судді при підготовці цивільних справ до судового розгляду. Порядок та способи забезпечення доказів. Судовий розгляд заяв про забезпечення позову, виконання ухвал про забезпечення позову. Проведення попереднього судового засідання.
- Комунікації в судовій владі. Проблеми підвищення авторитету судової влади в українському суспільстві. Судова влада та ЗМІ: забезпечення об’єктивного і неупередженого висвітлення діяльності суду. Моделювання проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню.
- Процесуальні строки при розгляді цивільних справ з врахуванням практики Європейського суду з прав людини. Дотримання розумних строків розгляду в цивільних справах. Строки розгляду справ про адміністративні правопорушення.
- Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при обранні судами запобіжних заходів на різних стадіях кримінального процесу та шляхи їх вирішення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з позбавленням волі та застави. Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового КПК України. Застосування різних запобіжних засобів (види запобіжних засобів, обрання запобіжних засобів, продовження строків, оскарження рішень про запобіжний засіб, контроль за дотриманням зобов’язань і реакція на порушення). Досудова стадія: ефективне застосування запобіжних заходів.
- Оцінка доказової інформації, отриманої в результаті оперативно-розшукової діяльності з позиції їх належності та допустимості. Доступ обвинуваченого до доказів обвинувачення, включення доказів, порядок представлення доказів, порядок доказування, клопотання щодо вилучення або включення доказів. Роль судді в забезпеченні доступу до доказів. Тимчасове вилучення майна, а також вирішення питання про речові докази і документи відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
- Психологічні та суспільні фактори, їх вплив на роботу судді. Психологія діяльності судді та психологічні аспекти розгляду окремих категорій справ. Судове засідання як комунікативний процес. Складні учасники процесу, методи поведінки з ними. Чинники, що негативно впливають на психіку й організм суддів, працівників апаратів судів, та рекомендації з їх усунення або зниження їх негативного впливу. Засоби оптимізації міжособистісних стосунків судді з працівниками та відвідувачами суду. Запобігання ефекту професійного вигорання.
- Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх. Порядок призначення суддів (судді), уповноважених здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх (ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”). Деякі аспекти призначення покарання неповнолітнім та шляхи вирішення питань при застосуванні до цих осіб амністії. Застосування до неповнолітніх примусових заходів виховного впливу, визначення критеріїв обрання таких заходів. Призначення комплексної психолого-психіатричної і психологічної експертизи неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого. Заходи реагування, спрямовані на усунення причин та умов вчинення правопорушень та злочинів неповнолітніми.
Після закінчення підготовки кожному судді, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.