Адміністративне судочинство у світлі практики ЄСПЛ

11–15 листопада 2024 року Національна школа суддів України проводить підготовку для підтримання кваліфікації суддів апеляційних адміністративних судів.

Підготовку відкрив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, який зазначив, що навчальна програма охоплює найважливіші аспекти адміністративного права та процесу, сформована на підставі зібраних пропозицій адміністративних судів з урахуванням сучасних й актуальних тем. Ректор наголосив, що Офіс Президента України розробляє Стратегію розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на період до 2029 року, якою передбачено створення Вищого адміністративного суду України як суду, який розглядатиме ключові спори проти центральних органів влади, зокрема НАБУ, НАЗК, Нацбанку. Він також зазначив, що тривають консультації щодо підготовки Дорожньої карти у сфері верховенства права, підготовка якої є обов’язковою для подальших переговорів про вступ України до ЄС.

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович також звернувся з вітальними словами до слухачів підготовки та подякував Національній школі суддів України за ефективне навчання суддів. Він підкреслив, що теми запропонованих навчальних програм є актуальними, що дозволяє суддям своєчасно поглиблювати свої професійні знання та ефективно відправляти правосуддя.

Підготовку розпочала суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Олеся Радишевська лекцією про особливості застосування адміністративними судами України права ЄС та практики Суду справедливості ЄС.

Упродовж підготовки з актуальними темами виступлять судді Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк, Анна Бучик, Володимир Кравчук, Наталія Блажівська, Володимир Соколов, Наталія Коваленко, Володимир Бевзенко, суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Тетяна Шинкар, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Олена Ганечко, професор кафедри державно-правових дисциплін Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, член Науково-консультаційної ради при Верховному Суді, член Науково-консультаційної ради при голові Верховної Ради України, доктор юридичних наук, професор Дмитро Лук’янець, головна наукова співробітниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України, кандидатка філологічних наук, доцентка Оксана Кабиш, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, національний експерт Проєкту ЄС “Право-Justice”, кандидат юридичних наук Віктор Тимощук.

Під час навчання судді прослухають фахові тематичні виступи викладачів щодо застосування судами принципів адміністративного судочинства у світлі практики ЄСПЛ, конституційних гарантій доступу до суду та поняття “охоронюваний законом інтерес”, процесуального примусу в адміністративному судочинстві, правового регулювання правотворчої діяльності, захисту пенсійних та соціальних прав під час воєнного стану, участі прокурора в адміністративному судочинстві, загальних положень змін в оподаткуванні під час воєнного/надзвичайного стану тощо.

Окрім того, під час підготовки судді поглиблять знання на тренінгу “Розгляд судами спорів у сфері праці: виклики сьогодення та судова практика”.

З повним текстом програми заходу можна ознайомитися за покликанням.