Апробація курсу про право на повагу до приватного та сімейного життя
20-21 квітня 2017 року в місті Львові Національна школа суддів України у співпраці з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини” провели апробацію навчального курсу у формі тренінгу “Застосування статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” для суддів адміністративних судів.
Вітальними словами тренінг розпочали директор Львівського регіонального відділення Оксана Польна, начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Тетяна Фулей, національний спеціаліст проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” Олена Лунгол, експерт проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” Ірина Кушнір.
Суддями-викладачами тренінгу були його розробники Олександр Кукоба, Володимир Донець та Ростислав Москаль. Фасилітаторами були судді, які теж є розробниками цього курсу.
Навчальний курс із застосування статті 8 Конвенції та практики ЄСПЛ для суддів адміністративних судів розроблений у формі 1,5 денного тренінгу із використанням інтерактивних методів навчання дорослої високофахової аудиторії. Тренінг є “спеціалізованим”, так як присвячений вивченню практики Європейського суду щодо окремої статті Конвенції.
Метою тренінгу було доведення до учасників загальне розуміння підходів і принципів статті 8 Конвенції, їх застосування з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Методологією тренінгу передбачалося виконання експрес–опитування у формі тестування, міні-лекції у форматі презентацій Power Point, виконання практичних завдань, демонстрації відеоматеріалів. До проведення тренінгу його учасники та учасниці мали попередньо опрацювати 8 рішень Європейського суду.
Програма тренінгу складалася із трьох модулів:
- Стаття 8: основні принципи, понятійний апарат, критерії втручання.
- Поводження з персональними даними під час здійснення адміністративного судочинства.
- Право на безпечне довкілля – як окремий аспект права на повагу до приватного життя та житла за статтею 8 Конвенції.
До кожного модуля включено міні-лекцію з презентацією PPT та використанням фліпчарта, роботу з роздавальними матеріалами, виконання практичних завдань в малих групах і презентації результатів, демонстрації відео фрагментів, модеровані дискусії, мозкові штурми, коментарі викладачів та експертів.
Слід зауважити, що навчальний курс щодо застосування статті 8 Конвенції та практики ЄСПЛ при здійсненні правосуддя розроблений у формі трьох окремих тренінгів для суддів цивільної, кримінальної та адміністративної спеціалізацій. Пілотні тренінги для суддів цивільної та кримінальної спеціалізацій були успішно проведені на базі Одеського регіонального відділення 4-6 квітня 2017 року.
Завершальний етап розробки курсу “Застосування статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” для суддів адміністративних судів передбачає проведення тренінгу для тренерів (ТоТ) цього курсу. За результатами розробки курсу заплановано також видання матеріалів для суддів і методичного посібника для викладачів, які будуть використовуватися в ході впровадження курсу в процес підготовки суддів.