Боротьба з мовою ворожнечі
20 листопада 2024 року заступниця начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Тамара Закревська взяла участь у відкритті навчального курсу Програми Ради Європи HELP “Боротьба з мовою ворожнечі” для представників юридичних професій, який реалізується спільним Проєктом Ради Європи та Європейського Союзу “Боротьба з мовою ворожнечі в Україні” у співпраці з українськими партнерами – Головним слідчим управлінням Національної поліції України, Національною школою суддів України та Тренінговим центром прокурорів України.
На відкритті курсу було зазначено, що мова ворожнечі є складним і багатовимірним явищем, яке може мати далекосяжні та небезпечні наслідки в демократичних суспільствах. Вона зачіпає не лише гідність і права особи, проти якої безпосередньо спрямована, але й осіб, які належать до тієї ж меншини чи групи. Як онлайн, так і офлайн мова ворожнечі становить загрозу згуртованості суспільства, правам людини, демократії та верховенству права.
Представлений навчальний курс спрямовано на підвищення обізнаності представників поліції, прокуратури та судової системи України щодо поняття “мова ворожнечі” та її проявів, критеріїв оцінювання тяжкості мови ворожнечі, європейських стандартів щодо цього питання, відповідних правових та інших доступних їм заходів реагування, а також підготовки їх до вирішення справ, які пов’язані з мовою ворожнечі, у межах їхньої професійної діяльності. Курс складається з двох послідовних частин:
– Проходження дистанційного HELP-курсу “Боротьба з мовою ворожнечі”, що був адаптований до українського контексту і законодавчої бази, та участь у 3 онлайн-сесіях. Зокрема, учасники матимуть доступ до курсу українською мовою, опублікованому на платформі Ради Європи HELP, включаючи додаткові матеріали з оглядом правової бази щодо мови ворожнечі, відповідні звіти та публікації, справи тощо.
– Підсумковий дводенний захід в очному форматі. До спільної участі в заході буде запрошено представників слідчих підрозділів поліції, прокуратури та судової системи України, які пройдуть навчання в дистанційному форматі. Під час заходу учасники зможуть обмінятися практичним досвідом та обговорити свою роль у справах про мову ворожнечі й способи оцінки цієї проблеми.