Чи все дозволено судді? Межі судового розсуду у фокусі правової дискусії
16 травня 2025 року в Національній школі суддів України відбувся тренінг за програмою підвищення кваліфікації суддів “Межі судового розсуду при здійсненні правосуддя”, що проводився в межах періодичного навчання. Захід об’єднав досвідчених суддів, науковців і викладачів, які разом із учасниками поглиблено досліджували теоретичні засади та практичні аспекти застосування судового розсуду в правозастосовній діяльності.
Метою тренінгу було сформувати цілісне уявлення про природу судового розсуду як одного з ключових інструментів у здійсненні правосуддя, визначити його законодавчі межі, а також ознайомити слухачів із національними та міжнародними підходами до його використання, зокрема з практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Програма тренінгу охопила питання загального поняття судового розсуду та його видів, джерел правового регулювання, практики ЄСПЛ щодо меж суддівського розсуду, зразкових справ, рішень Великої Палати Верховного Суду та Конституційного Суду України, а також особливостей застосування судового розсуду на рівні першої, апеляційної та касаційної інстанцій.
Особливу увагу було приділено темам дисциплінарної відповідальності суддів у разі перевищення меж судового розсуду, а також психологічним аспектам ухвалення рішень.
Тренерами навчання були судді Верховного Суду Володимир Бевзенко та Ян Берназюк, суддя Вищого адміністративного суду України у відставці Світлана Головчук, суддя Харківського апеляційного суду Віктор Яцина, суддя Одеського окружного адміністративного суду Оксана Бойко, суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Олег Анісімов, суддя Господарського суду Дніпропетровської області Олександр Крижний, суддя у відставці Ірина Верба, професор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Дмитро Лук’янець та заступник начальника відділу психологічної підготовки суддів НШСУ Андрій Маслюк.
Навчання проводилося з використанням інтерактивних методик, що сприяло активній участі слухачів, обміну досвідом і поглибленню практичних знань.