Чому етика суддів важлива для довіри до правосуддя
25 квітня 2025 року в місті Львові відбувся одинадцятий спільний семінар для суддів місцевих та апеляційних судів, організований Національною школою суддів України за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС). Тема семінару – “Здійснення правосуддя під час війни та після неї: нові виклики суспільного сприйняття та етичні дилеми” – привернула увагу понад 30 суддів із різних куточків України.
Відкриваючи захід, директорка Львівського регіонального відділення НШСУ Оксана Польна та керівник Львівського регіонального представництва КМЄС Маркус Ролофс підкреслили важливість етичної стійкості суддів у складних умовах війни та швидкоплинних змін. За їхніми словами, етичні стандарти є основою для збереження довіри до правосуддя в період непередбачуваних викликів.
Програма семінару включала виступи провідних українських та міжнародних експертів, які поділилися своїм досвідом та знаннями щодо етики суддівства. Старша радниця КМЄС і суддя з Фінляндії Ану Валімакі розповіла про етичні стандарти суддів у своїй країні, надаючи конкретні приклади з практики.
Радник КМЄС Барт Шефферс зосередив увагу на етичних дилемах, впливі упередженості та методах ухвалення етичних рішень в умовах складних ситуацій.
Суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук представила сучасний підхід до забезпечення незалежності суддівської влади через призму етики, підкресливши важливість дотримання етичних норм для підтримання авторитету правосуддя.
Суддя Луцького міськрайонного суду Інна Плахтій обговорила з учасниками дисциплінарну відповідальність суддів за порушення етичних стандартів, що є важливою частиною забезпечення довіри до судової влади.
Навчання проводилося в інтерактивному форматі, з використанням сучасних методів, клікерних опитувань та аналізі реальних кейсів. Це дозволило учасникам не лише здобути теоретичні знання, а й покращити свої практичні навички в ухваленні етичних рішень у складних ситуаціях.