Етика для суддів, прокурорів та адвокатів
17 квітня 2024 року Проєкт Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни” спільно з Національною школою суддів України, Тренінговим центром прокурорів України та Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України провели презентацію курсу HELP “Етика для суддів, прокурорів та адвокатів”.
Цей курс розкриває ключові концепції та принципи міжнародних та європейських (Ради Європи та Європейського Союзу) правових стандартів, а також відповідну судову практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) і Суду Європейського Союзу. Він спрямований на поглиблення знань і розуміння професійних інструментів, розвиток рефлексивних навичок та вирішення етичних дилем під час виконання професійних обов’язків. Надає можливість поглибити теоретичні знання законодавства, що регулює питання етичних засад суддів, прокурорів та адвокатів, основні принципи професійної етики та поведінки, а також взаємовідносини у цих професіях.
Захід розпочали вітальними промовами Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак, голова Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України Лідія Ізовітова, заступниця начальника відділу підготовки тренерів (викладачів) Національної школи суддів України Тамара Закревська та консультантка аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України Інна Берднік.
Презентацію платформи HELP та Проєкту Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, у тому числі під час війни” здійснили Ольга Костенко, міжнародна менеджерка Проєкту Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, у тому числі під час війни”, та
Галина Смірнова, старша спеціалістка Проєкту.
Над адаптацією курсу працювали тьютори – Валерія Бабко, суддя Деснянського районного суду міста Києва, Інна Берднік, консультантка аналітичного відділу підготовки прокурорів Тренінгового центру прокурорів України, професорка кафедри правоохоронної діяльності та загальноправових дисциплін Національного університету “Чернігівська політехніка”, доктор юридичних наук, професор, Олександр Житний, член Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, завідувач кафедри кримінально-правових дисциплін Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Ганна Лазарчук, членкиня Ради адвокатів України від Рівненської області, адвокатеса, засновниця “Адвокатського бюро Ганни Лазарчук”, голова Опікунської ради НААУ.
У межах заходу було обговорено різні аспекти етики для суддів, прокурорів та адвокатів, а також важливість цього питання в Україні. В обговоренні взяли участь: Галина Юровська, суддя Конституційного Суду України, яка поділилася своїм досвідом та переконаннями щодо актуальності етики для суддів в сучасній українській системі правосуддя; Анатолій Єжов, голова Ради прокурорів України, який висвітлив важливість етичних стандартів для прокурорів та обговорив їхню актуальність у сучасних умовах; Віктор Вовнюк, Голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який зосередив увагу на правилах адвокатської етики та їхньому значенні через призму дисциплінарної відповідальності.
Участь у навчанні на курсі суддів, прокурорів та адвокатів відкриє можливість обговорити спільні проблеми та розглянути етичні аспекти їхньої професійної діяльності. Такий обмін досвідом та поглядами сприятиме зміцненню етичних стандартів та спільному розумінню важливості дотримання професійної моралі.