Фінмоніторинг та нові правила конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом
18–20 грудня 2024 року Державна служба фінансового моніторингу України спільно з міжнародними партнерами та Академією фінансового моніторингу провели щорічний форум “Фінансовий моніторинг – 2024”. Цей захід об’єднав національних та міжнародних експертів, зокрема представників державних органів, приватного сектору, делегатів від громадянського суспільства та міжнародних організацій.
Під час форму обговорено актуальні питання національної та міжнародної політики у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення (запобігання та протидія). Третій день форуму було присвячено 20-річчю діяльності Академії фінансового моніторингу.
Від Національної школи суддів України в роботі форуму взяла участь очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу НШСУ Наталія Ахтирська, яка присвятила свій виступ сучасним тенденціям щодо удосконалення правової регламентації конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом. Так, відповідно до Директиви ЄС від 24 квітня 2024 року держави мають унормувати процедуру конфіскації у випадках, коли остаточне засудження особи неможливе із-за хвороби, втечі, смерті підозрюваного або обвинуваченого, а також у випадках закінчення строків давності притягнення до відповідальності. Важливою є норма Директиви, згідно з якою для конфіскації багатства не повинно бути обов’язковою умовою доказування окремих правопорушень, достатнім є наявність фактів та обставин, щоб суд переконався, що активи одержані з непідтверджених офіційних джерел.