Фокус на формування практичних суддівських навичок
29 листопада 2018 року у Львівському регіональному відділенні Національна школа суддів України у співпраці з Проектом ЄС “Підтримка реформ з верховенства права в Україні (ПРАВО-JUSTICE)” провела тренінг для суддів місцевих господарських судів: “Наставництво (коучинг) в системі формування навичок майбутнього судді”.
Національна школа суддів України продовжує роботу над проведенням спеціалізованих тренінгів для суддів–коучів, оскільки стажування, зокрема в місцевих господарських судах є однією з обов’язкових складових спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.
Директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна зазначила, що це другий тренінг, який проводиться в регіональному відділенні у співпраці з Проектом ЄС “Підтримка реформ з верховенства права в Україні (ПРАВО-JUSTICE)”. Знання та новий досвід, які судді отримають під час тренінгу будуть прикладними для здійснення наставництва.
Очільниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Ольга Шаповалова звернула увагу на те, що у програмі спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді поряд із теоретичною підготовкою належну увагу звернуто на практичну складову – стажування майбутніх суддів.
“Метою тренінгу є формування в суддів–наставників викладацьких навичок, які будуть сприяти передачі власного суддівського досвіду майбутнім суддям, а також розвитку комунікативних навичок”, – зазначила Ольга Шаповалова.
Наголос було зроблено на ставлення суддів–коучів до кандидатів на посаду судді як до своїх колег, а також формат стажування, яке має проходити у формі “співпраці” між суддею та слухачем.
Міжнародний експерт – директор Національного інституту правосуддя Болгарії (2011–2016), колишній Міністр юстиції Болгарії Драгомір Йорданов зазначив, що для кожної держави підготовка суддів є дуже важливим процесом, оскільки спосіб такої підготовки визначає якість правосуддя в майбутньому. Він надав практичні поради щодо особливостей взаємодії судді–коуча та стажиста.
Тренерами із групою майбутніх наставників працювали судді Михайло Вільгушинський, Олена Малєєва та працівники Національної школи суддів України Надія Голембієвська та Юлія Блінова.
У процесі вишколу судді опрацювали такі питання:
- роль коучингу в навчанні майбутніх суддів і міжнародний досвід
- загальний огляд та зміст Положення про стажування та наставництво (коучинг) кандидатів на посаду судді
- особливості оцінювання кандидатів за результатами стажування
- огляд індивідуального плану стажування в господарському суді
- психологічні аспекти взаємодії коуча та кандидата на посаду судді.