Гарант прав людини чи процесуальний наглядач? Нове бачення ролі слідчого судді

4 липня 2025 року Дніпровським регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено семінар-практикум  “Актуальні проблеми діяльності слідчого судді у кримінальному провадженні”.

У заході взяли участь судді місцевих загальних судів, які в професійному колі обговорили сучасні виклики, що постають перед слідчим суддею в умовах збройного конфлікту та трансформації правозастосовної практики.

Викладачами семінару-практикуму були досвідчені судді місцевих та апеляційних судів – Андрій Мазниця, Лілія Дараган, Анастасія Михальченко, Максим Таус, Оксана Ярощук.

Програма семінару охопила ключові напрями процесуальної діяльності слідчого судді, зокрема розгляд клопотань про обшук, огляд, арешт майна, обрання запобіжних заходів, розгляд скарг у порядку статті 303 КПК України, ухвалення рішень щодо відсторонення від посади, надання тимчасового доступу до речей і документів, допиту свідка, особливості обрання та продовження запобіжних заходів стосовно військовослужбовців в умовах правового режиму воєнного стану.

Особливу увагу слухачів було зосереджено на актуальних правових позиціях та висновках Верховного Суду, що стосуються повноважень і меж відповідальності слідчого судді.

Захід відбувся у форматі жвавого фахового діалогу, що передбачав активну участь слухачів у дискусіях, обговорення складних ситуацій з практики та обмін думками щодо змін у процесуальному статусі слідчого судді.

Учасники високо оцінили як зміст семінару, так і професіоналізм викладачів, відзначивши актуальність тематики та прикладний характер наданих знань.

Роль слідчого судді в сучасних умовах дедалі більше виходить за межі процесуального контролю, вимагаючи глибокого усвідомлення функції гаранта прав людини. Проведення подібних заходів є важливою складовою професійного розвитку суддівського корпусу та підвищення якості здійснення правосуддя в Україні.