Національна школа суддів України

Голови та заступники голів апеляційних судів обговорюють шляхи підвищення ефективності роботи суду

2224 червня 2015 року в місті Києві Національна школа суддів України провела підготовку голів та заступників голів апеляційних загальних, адміністративних та господарських судів.  

Вітальними словами підготовку відкрили ректор Національної школи суддів України, доктор юридичних наук, заслужений юрист України Микола Оніщук, Голова Вищої ради юстиції, заслужений юрист України Ігор Бенедисюк,  Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, кандидат юридичних наук Сергій Козьяков.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук у вітальному слові зазначив, що до підготовки суддів залучені  провідні науковці та експерти, керівники органів судового управління і самоврядування, здійснено підбір найактуальніших тем і спікерів. Все це дозволить слухачам з перших уст дізнатись про хід процесів реформування у судовій системі, отримати необхідні для управління суддівськими колективами знання, допоможе впевнено орієнтуватись в умовах турбулентності судової влади та нестабільності законодавства.  Ректор розповів про нещодавні законодавчі зміни у сфері суддівської освіти та відповідальності, наголосивши, що саме ці чинники здатні позитивно вплинути на ефективність правосуддя. Представляючи Ігоря Бенедисюка та Сергія Козьякова, ректор звернув увагу, що відкрите формування та оновлення складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України буде запорукою становлення доброчесних практик у сфері призначення, переведення і звільнення суддів,  їх відповідальності. Майбутні зміни у конституційному регулюванні правосуддя мають дати суспільству впевненість у надії на справедливий та ефективний суд - підкреслив Микола Оніщук.

У свою чергу Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк зазначив, що  нині суди повинні з підвищеною увагою захищати права та свободи людини, відстоювати європейські цінності, провадити неупереджене судочинство з належною якістю, ефективністю та у розумні строки. Ігор Бенедисюк запевнив, що Вища рада юстиції стане запорукою високого професіоналізму суддівського корпусу, вірності принципам верховенства права. Голова ВРЮ наголосив на необхідності неприривного підвищення суддями власної кваліфікації з тим, аби щоденна праця судді була успішною та з вдячністю сприймалася суспільством.

Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у своєму виступі розповів про нові практики діяльності установи, виклики сьогодення та плани у діяльності ВККСУ.  Сергій Козьяков детально обговорив із суддями  тему первинного кваліфікаційного оцінювання. Констатувалось, що всі судді мають пройти через таке оцінювання,  мають бути усестороннє  вивчені аспекти професійної діяльності кожного судді. Разом з тим, оцінювання має на меті  не покарати суддю, а допомогти визначити напрями необхідного підвищення кваліфікації, а сам  процес має відбуватись на основі високих стандартів, справедливості та  етичності - наголосив Сергій Козьяков.

Для проведення підготовки запрошено Голову Ради суддів України, суддю Верховного Суду України Валентину Сімоненко, Голову Державної судової адміністрації України, кандидата наук з державного управління, заслуженого економіста України Зеновія Холоднюка, керівника секретаріату Вищої ради юстиції, заслуженого юриста України Ольгу Булку, керівника Проекту USAID “Cправедливе правосуддя” Девіда Майкла Вона, заступника керівника Проекту USAID “Справедливе правосуддя” Наталію Петрову, професора кафедри фінансового права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора юридичних наук Данила Гетманцева, начальника відділу науково-методичного супроводження психологічної підготовки суддів Національної школи суддів України - начальника відділу психологічних та мистецтвознавчих експертиз Державного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України, кандидата психологічних наук, доцента Юрія Ірхіна, начальника відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України, кандидата юридичних наук Тетяну Фулей, головного наукового співробітника відділу науково-методичного забезпечення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Національної школи суддів України - доцента кафедри правосуддя Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата юридичних наук Наталію Ахтирську, викладача Національної школи суддів України - доцента кафедри культури української  мови  Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, кандидата філологічних наук Оксану Кабиш.

 

В перший день підготовки з актуальною темою виступила Валентина Сімоненко відносно суддівського самоврядування як гарантії забезпечення організаційної єдності функціонування судів та незалежності суддів, Зеновій Холоднюк познайомив слухачів з організаційним та фінансовим забезпеченням діяльності судів, а Ольга Булка розкрила принципи здійснення ефективного судового адміністрування.

Судді також мали нагоду обговорити стан справ у судовій системі із Головою Верховного Суду України Ярославом Романюком. Він дав суддям рекомендації, як уберегти незалежність та справедливість правосуддя в умовах політичної, соціальної та законодавчої нестабільності. Ярослав Романюк наголосив, що   на судову гілку влади звернена особлива суспільна увага і саме в цей час необхідно довести, що суд здатний і завжди буде укріплювати правовий фундамент держави, забезпечувати захист прав і свобод людини.
Ознайомив слухачів з міжнародним досвідом в суддівській царині Девід Майкл Вон. Важливою була доповідь Наталії Петрової щодо комунікації в судовій владі. Рекомендації щодо психологічних прийомів запобігання розвитку професійного вигорання суддів надав Юрій Ірхін. 

 

 

Після закінчення підготовки всім головам та заступникам голів апеляційних судів, які її пройшлиь, було вручено Сертифікат Національної школи суддів України.

   

Більше фото у фотогалереї