Кадрова забезпеченість правосуддя – важливий фактор реформ
25 травня 2016 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у роботі круглого столу на тему “Ефективність функціонування правосуддя та судова реформа в Україні”, який був організований у рамках Проекту Ради Європи “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні”.
Метою заходу було обговорення питань, пов’язаних з впровадженням нового законодавства України щодо судоустрою та статусу суддів, а також, серед іншого, появу великої кількості вакансій суддів в українських судах.
Участь у обговоренні взяли представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента, Верховного та вищих судів України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, вищих навчальних закладів, а також представники та експерти Ради Європи.
У ході заходу буди проаналізовано реалізацію стратегії реформування правосуддя, обговорено проблеми та завдання, які існують у цьому процесі нині.
Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук у своїй промові виділив як поточні досягнення реформ юстиціарної сфери, так і виклики, що стоять перед державою в контексті забезпеченням права громадян на справедливий суд.
Так, значущими кроками для забезпечення незалежності і кваліфікаційної спроможності суддівського корпусу ректор назвав: оновлення органів суддівського управління (ВККСУ та ВРЮ), формування доброчесних практик їх діяльності; реформування інститутів суддівської освіти та дисципліни; усунення політичних впливів у процесах обрання на адміністративні посади у судах через запровадження виборності зборами суддів; запровадження підзвітності суддів у формі кваліфікаційного та регулярного оцінювання; розширення повноважень Верховного Суду України; впровадження конкурсних механізмів зайняття суддівських посад, тощо.
Водночас, реалізація такого важливого суспільного завдання як оновлення суддівського корпусу, поставила перед державою питання її спроможності кадрово забезпечити систему правосуддя. Одразу декілька факторів можуть стати причиною критично низького рівня кадрової забезпеченості судочинства. Вирішення цієї проблеми потребуватиме неординарних, передусім законодавчих, рішень. Микола Оніщук звернув увагу, що Національна школа суддів України перебуває у стані інструментальної готовності забезпечити підготовку кваліфікованих кадрів для судової системи.
На часі – глибинне реформування системи правосуддя й відносин у ній через прийняття напрацьованих змін до Конституції. Паралельно має відбуватись пошук рішень для вирішення питання можливого дефіциту кадрів для здійснення правосуддя, – наголосив ректор.
Детально тему інституційної спроможності Національної школи суддів України розкрила у своїй презентації викладач, суддя ВССУ Галина Юровська. Учасники круглого столу дізнались про реалізацію нових завдань, що постають перед суддівською освітою у ході судової реформи. Зокрема, присутні були проінформовані про розроблений Національною школою суддів порядок організації та проведення курсів навчання для суддів, які тимчасово відсторонені Вищою кваліфікаційною комісією суддів України від здійснення правосуддя.