Категорія “невидимих” злочинів, які ставлять під сумнів систему цінностей правової держави
3–4 березня 2020 року Національна школа суддів України провела семінар для суддів апеляційних та місцевих загальних судів на тему: “Злочини на ґрунті ненависті”.
Семінар відкрила директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна, яка зазначила, що суддівська аудиторія дуже активно відреагувала на пропозицію участі в заході. Анонсована тема є новою. Тому, коли з пропозицією проведення семінару на зазначену тему звернулися представники Консультативної місії Європейського Союзу – Львівське регіональне відділення підтримало цю ініціативу. Оксана Польна подякувала КМЄС за співпрацю, якій властивий високий рівень організації заходів та висока компетентність експертів.
Очільниця Львівського регіонального представництва Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Ханнелоре Вальєр привітала учасників та коротко розповіла про місію. В Європейському Союзі злочини на ґрунті ненависті є значущою темою, оскільки такі злочини підривають устрій суспільства. Дуже важливо розуміти, де саме починається злочин на ґрунті ненависті та мати у своєму розпорядженні законодавчі та політичні засоби, щоб боротися із цим явищем.
Радниця з питань прокуратури Консультативної Місії Європейського Союзу Хелена Люндґрен зазначила, що злочини , які мотивуються ксенофобією та расизмом, є прикладами злочинів на ґрунті ненависті. Такі злочини можуть стосуватися кожного члена суспільства і незалежно від того хто є їх жертвою – вони впливають на життя людей, адже мають дуже сильне психологічне забарвлення, яке передається певним групам населення, посягають на європейські цінності, мають затяжний ефект та дуже часто не визнаються і, відповідно, є латентними, – резюмувала радниця.
Семінар провели суддя Личаківського районного суду міста Львова Сергій Гирич, керівник психологічної служби ДОЗ ЛОДА, судовий експерт-психолог Зоряна Кошулинська, спеціаліст із реформування прокуратури Консультативної Місії ЄС, адвокат Дмитро Богдан, голова правління Освітнього центру з прав людини Володимир Бєглов, радниця/тренерка з прав людини та ґендерних питань Консультативної Місії Європейського Союзу Санне Тілеманс та радник з питань верховенства права Консультативної Місії ЄС Маркус Ролофс.
Під час семінару учасники вивчили такі питання:
Злочини на ґрунті ненависті: рівність та нетолерантність
Типологія упереджень та її наслідки. Психологічні критерії упереджень
Соціально-економічні та політичні наслідки злочинів на ґрунті упередженості.
Складовою програми періодичного навчання також був аналіз судової практики у справах про злочини на ґрунті ненависті та виконання практичних завдань.