Національна школа суддів України

Катування: розслідування та судовий розгляд

З метою забезпечення комплексного підходу до виконання Плану заходів із реалізації Стратегії протидії катуванням у системі кримінальної юстиції, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 року № 1344-р, та розроблення ефективного механізму реагування на катування 21 листопада 2024 року відбулося засідання міжвідомчої робочої групи під головуванням заступниці Генерального прокурора Вікторії Літвінової.

Перед Національною школою суддів України поставлено завдання розробити та впровадити в освітній  процес для суддів навчальних курсів щодо особливостей судового розгляду кримінальних проваджень за ст. 127 КК України, підвищити обізнаність суддів щодо стандартів розслідування та судового розгляду фактів катування з урахуванням міжнародних стандартів.

Очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Національної школи суддів України Наталія Ахтирська, яка взяла участь в засіданні, наголосила на необхідності використання в розробці матеріалів щодо стандартів розслідування та судового розгляду фактів катування права Європейського Союзу та практики Суду Справедливості з урахуванням перспективи членства України в ЄС. Зокрема, ці аспекти стають визначальними при вирішенні питання екстрадиції. Так, статті 2(е) та ст. 15(в) Директиви Ради 2004/83/ЄС від 29 квітня 2004 року про мінімальні стандарти та статус громадян третіх країн або осіб без громадянства як біженців або осіб, які з інших причин потребують міжнародного захисту, та зміст наданого захисту у світлі статті 4 Хартії Європейського Союзу, слід тлумачити як такі, що громадянин третьої країни, який у минулому зазнав катувань з боку органів влади своєї країни походження і більше не наражається на ризик бути підданим катуванням  у разі повернення до цієї країни, але чиє фізичне та психологічне здоров’я може серйозно погіршитися в разі такого повернення, що призведе до ризику самогубства через травми, отримані внаслідок катувань, яких він зазнав, має право на додатковий захист.

Включення цієї тематики до навчальних планів суддів визначено Кабінетом Міністрів України обов’язковим освітнім компонентом.