Компенсація за шкоду, завдану збройною агресією проти України
7 вересня 2022 року Національна школа суддів України спільно з Проєктом Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ” провела четвертий вебінар навчального курсу для підготовки суддів місцевих загальних та окружних адміністративних судів “Судовий захист внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали від збройної агресії проти України”, присвячений темі “Компенсація за шкоду, завдану збройною агресією проти України”.
Модерувала вебінар начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Тетяна Фулей, яка розпочала захід проведенням експрес-опитування.
Аллою Федоровою, кандидаткою юридичних наук, доценткою ІМБ КНУ ім. Т. Шевченка, у своїй доповіді, присвяченій практиці ЄСПЛ щодо відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров’я або смертю під час збройної агресії, було розкрито поняття справедливої конфіскації та поінформовано (на прикладі справ проти Туреччини, на чеченських справах проти Росії) про присуджені розміри компенсацій за шкоду, завдану життю та здоров’ю людини внаслідок збройного конфлікту і вимушеного переміщення.
Координаторка з надання правової допомоги БФ “Право на захист” Юлія Трало поділилась із учасниками презентацією “Національна судова практика щодо компенсації за шкоду, завдану ушкодженням здоров’я або смертю”, розповівши про національне законодавство щодо компенсації за ушкодження здоров’я цивільної особи, акцентувавши увагу на окремих аспектах правового регулювання та існуючих прогалинах, навівши судову практику щодо компенсації за ушкодження здоров’я цивільної особи.
Михайло Шумило, начальник правового управління (IV) департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, старший науковий співробітник, доктор юридичних наук, виступив із доповіддю “Окремі правові аспекти подолання судового імунітету”, у якій розповів про ключові терміни та їх значення у контексті більш глибокого розуміння судового імунітету, окрему увагу приділив практиці ЄСПЛ та рішенням Міжнародного суду ООН щодо судових імунітетів, а також запропонував учасникам ознайомитись із рішеннями Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду про подолання судового імунітету
Підводячи підсумки вебінару і загалом навчального курсу для суддів Ганна Христова, керівниця Проєкту Ради Європи “Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень”, докторка юридичних наук, зазначила, що для Проєкту Ради Європи співпраця із судовим корпусом і Національною школою суддів України є абсолютно ключовою, та висловила сподівання як у практичній корисності для суддів вже розробленого курсу, так і щодо подальшої співпраці проєктів Ради Європи та НШСУ.
Матеріали апробованих чотирьох вебінарів (10, 17, 31 серпня і 7 вересня) будуть презентовані широкому колу учасників під час вебінару, який запланований на 21.09.2022.