Кваліфіковане застосування ЄКПЛ – запорука права на справедливий суд
1–2 вересня 2016 року в місті Одесі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЕ в Україні, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України за фінансової підтримки уряду Канади в рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” проводить тренінг для суддів загальних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей з питання застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.
Відкриваючи захід, проректор Наталія Шукліна звернула увагу присутніх, що в основу цього дводенного навчального тренінгу покладено навчальний курс «Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини», що розроблений фахівцями-суддями під керівництвом Тетяни Фулей і при підтримці даного проекту в рамках Стандартизованої програми підготовки суддів.
Національний спеціаліст проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” Координатора проектів ОБСЕ в Україні Олена Лунгол зазначила, що метою проекту є гарантування захисту прав людини саме на національному рівні. Практика ЄСПЛ є потужним інструментом, застосовуючи який правильно, якість правосуддя можна покращити. Завдяки Координатору проектів ОБСЕ в Україні судді посилили спроможність застосовувати практику ЄСПЛ під час дводенного інтенсивного навчання, яке вже третій рік поспіль проводиться в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”.
У навчальному заході прийняли участь наступні тренери: Тетяна Фулей – начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України, Назар Кульчицький - експерт проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” та Сергій Шинкаренко – суддя Городоцького районного суду Хмельницької області.
Розпочався тренінг з окреслення мети, навчальних цілей та принципів. Серед очікувань учасників тренінгу – удосконалення знань і навичок із застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, зокрема, при обґрунтуванні обрання запобіжних заходів, застосуванні “розумних строків”, захисті права власності, а також з’ясування джерел пошуку рішень ЄСПЛ, аналіз позитивної та негативної практики використання рішень ЄСПЛ національними судами. В перший день заходу судді переглянуть фільм про Європейський суд з прав людини та ознайомляться із інформацією щодо статистичних даних звернення та виконання Україною рішень ЄСПЛ, розглянуть умови обмеження прав людини і основоположних свобод, право на повагу до приватного та сімейного життя (ст. 8) в цивільному та кримінальному аспекті; особливості обмеження прав, передбачених ст. ст. 3, 5, 8 Конвенції, в аспекті складних умов сьогодення. Окремий модуль присвячений перевірці обґрунтованості постанов про закриття кримінальних проваджень щодо жорстокого поводження та смерті особи (ст. ст. 2, 3 Конвенції).
Протягом другого дня передбачено обговорення особливостей застосування ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обговорення гарантій права на справедливий суд, а також реалізація прав без дискримінації, зокрема, за ознакою ґендера.
В ході всього тренінгу слухачі активно працюватимуть в малих групах. Також широко використовується анонімне тестування за допомогою системи інтерактивного опитування. З програмою тренінгу можна ознайомитись на офіційному сайті Національної школи суддів України.