Лідерство й управління в суді
15 лютого 2018 року в місті Києві відбулася зустріч експерта Програми USAID “Нове правосуддя” професора Мічиганського університету доктора Морін Коннер із працівниками Національної школи суддів України та суддями, які обрані на адміністративні посади в судах.
Мета зустрічі - обговорення змісту та обсягу програми для підготовки цієї категорії суддів щодо лідерства та управління.
Проректор Володимир Мазурок відзначив, що це вже не перша зустріч з поважним експертом, спрямована на те, щоб у судах були справжні лідери, від яких залежить ефективність роботи не тільки конкретного суду, а в цілому системи правосуддя України."Навчити колег, які мають менший досвід управління в судах, мають присутні - одні з найкращих лідерів у судових колективах. Від них буде залежати, наскільки цей курс ефективно впроваджуватиметься у практику підготовки"-, зазначив проректор.
Формат зустрічі передбачав спілкування у двох фокус-групах. У ході спілкування учасники зустрічі обговорили питання, що є лідерством в контексті ролі голови суду; відмінності між лідерством і управлінням; визначення "професіоналізму"; критерії відповідності голови суду довірі; визначення лідерства; чи потрібно головам судів бути управлінцями; найважливіші цінності, яких повинні дотримуватися та демонструвати голови судів; найважливіші навички, якими мають володіти голови судів, щоб бути успішними; найважливіші галузі знань, якими мають володіти голови судів, щоб бути успішними; характеристики, притаманні визначним керівникам та ін.
Голова Одеського апеляційного господарського суду Наталія Богацька проаналізувала основні характеристики, які повинен мати голова суду. Голова Обухівського районного суду Київської області Максим Кравченко в своєму виступі торкнувсь питання, що є ключовими чинниками, які забезпечують довіру до голови суду, а також спроможності голови суду утримати лідерство. Голова Апеляційного суду Хмельницької області Анатолій Марцинкевич визначив найважливіші навички, якими мають володіти голови судів як справжні лідери (вміння визначити "стратегію руху", комунікувати з органами влади, громадськістю; приймати швидкі, не завжди популярні, рішення; визначати напрямки роботи та контролювати її). Голова Апеляційного суду Закарпатської області Ганна Фазикош окреслила алгоритм діяльності голови суду, зокрема, задачі, повноваження та відповідні інструменти. Голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталія Деркач акцентувала увагу на важливості врахування індивідуальних характеристик голови суду в особистісних ситуаціях. Голови судів Наталія Деркач, Петро Філюк та Наталія Богацька поділились досвідом реагування керівників судів у складних кризових умовах, що може сприяти утвердженню авторитету судової гілки влади.
Формат засідання дозволив кожному учаснику взяти активну участь у мозковому штурмі з найважливіших питань лідерства та управління в суді, а також спільно обговорити наступні кроки у розробці програми з лідерства та управління для керівників судів.