Львівське регіональне відділення: здобутки, труднощі та перспективи
Організаційний розвиток Національної школи суддів України реалізується, зокрема через удосконалення організації праці усіх структурних підрозділів, у тому числі її регіональних відділень.
Львівське регіональне відділення спрямовує свою діяльність на реалізацію потреб судової системи в отриманні якісних послуг підготовки судових кадрів. Протягом першого півріччя 2015 року регіональне відділення організувало та провело підготовку 185 суддів загальних, адміністративних та господарських судів першої інстанції. Окрім цього, судді запрошувались для участі в семінарах на різну тематику, які проводились за кошти Держбюджету та за фінансового сприяння міжнародних організацій у рамках проектів суддівської освіти.
Зокрема, у режимі відеоконференції було проведено два семінари для суддів окружних адміністративних судів регіону та Львівського апеляційного адміністративного суду, що дало змогу реально оцінити форму навчання, яка відрізняється від традиційної. Приєднання до такого роду нововведень отримало низку відгуків, які зумовлюють подальшу потребу в удосконаленні.
Національна школа суддів України активно проводить розробку стандартизованої програми підготовки суддів, призначених на посаду судді вперше. Львівське відділення отримало можливість провести апробацію 5–ти курсів цієї програми, а саме: “Розгляд земельних спорів у господарських судах” для суддів місцевих господарських судів; “Управління залою судового засідання”, “Призначення покарання у кримінальних справах” для суддів місцевих загальних судів за підтримки українсько–канадського проекту “Освіта суддів – для економічного розвитку”; “Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя” для суддів місцевих та адміністративних судів за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні в рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” та “Суддівська етика” для суддів місцевих загальних судів за підтримки проекту USAID “Справедливе правосуддя”.
Аналіз анкет слухачів за результатами проходження підготовки підказав необхідність ініціативи та організації семінарів у місті Львові: “Застосування запобіжних заходів. Практика Європейського суду з прав людини” та “Особливості та окремі види судових експертиз” для суддів місцевих загальних судів регіону. У свою чергу, керівництво Апеляційного суду Закарпатської області підтримало ініціативу Львівського регіонального відділення про проведення семінару на тему “Судовий механізм захисту прав потерпілого та цивільного позивача від злочину” та значно допомогло в організації та проведенні цього заходу.
Особлива увага звертається на досконале вивчення правил застосування та адаптації національного законодавства до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя. Метою такої роботи є наближення до стандартів європейського тлумачення прав людини та громадянина в розрізі відмінності досвідів, історії, можливостей реалізації потреб людини. Координатор проектів ОБСЄ в Україні реалізовує каскад семінарів для суддів загальних та адміністративних судів. Зокрема, такі семінари відбулися в листопаді 2014 року та червні 2015, наступний етап – проведення такого заходу у вересні 2015 року. Саме останній етап буде втілюватися за ініціативи Львівського регіонального відділення, яка була подана під впливом численних прохань суддів про надання можливості участі в заході такої тематики. Зазначена ініціатива була підтримана проектом “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”, за фінансової участі якого буде проведено семінар.
Протягом семи місяців 2015 року у Львівському регіональному відділенні рівень своїх професійних знань підвищили 248 працівників апаратів судів. Важливим моментом у роботі регіонального відділення стало ініціювання проведення семінарів для окремих категорій працівників апаратів. Так, у місті Ужгороді було проведено семінар для помічників місцевих загальних та Апеляційного суду Закарпатської області на тему: “Написання судових рішень у цивільному та кримінальному судочинстві”. У червні помічники суддів місцевих загальних та апеляційних судів регіону здобували навички грамоти комунікації у професійному просторі та поза його межами на семінарі “Комунікації в публічному просторі”. Значний інтерес викликав семінар для помічників суддів місцевих загальних та апеляційних судів – “Засади запобігання та протидії корупції”. Відповідно, відгукуючись на потреби працівників судів, Львівське регіональне відділення повторно проведе такий семінар з метою задоволення потреб працівників апаратів судів у розв’язанні актуальних питань, пов’язаних із програмою реалізації боротьби з корупцією на національному рівні.
Львівське регіональне відділення постійно працює над формуванням якісного викладацького складу, залученням до співпраці суддів та спеціалістів різних галузей, що безсумнівно впливає на зростання рівня подання матеріалу підготовки. У 2015 році до співпраці з Національною школою суддів України приєдналися судді Апеляційного суду Закарпатської області Тарас Бисага, Олена Кожух, судді Львівського апеляційного адміністративного суду Тетяна Шинкар, Надія Ільчишин та Романа Хобор, суддя господарського суду Закарпатської області Любомир Андрейчук, суддя Волинського окружного адміністративного суду Наталія Плахтій, суддя, заступник голови Галицького районного суду міста Львова Віталій Стрельбицький, суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Олексій Фазикош, суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Анатолій Пахолюк, суддя Івано–Франківського міського суду Івано–Франківської області Дмитро Руденко, суддя Івано–Франківського окружного адміністративного суду Тарас Боршовський, начальник ТУ ДСА у Львівській області Віктор Дейнека, начальник Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Діана Савицька.
Необхідно звернути увагу на важливість проведення підготовки прес–секретарів спеціалізованих судів. Такий захід проводився вперше. Підготовка проходила лише впродовж трьох днів, проте змістовне наповнення цього курсу жодним чином не поступилося більш тривалим програмам підготовки для інших категорій працівників апаратів судів. Взірцевими стали результати роботи зі слухачами спеціаліста з комунікацій Віктора Гальчинського, прес–секретаря Львівського апеляційного адміністративного суду Ольги Давид, які були залучені викладачами до проведення цього семінару.
Під час проведення тренінгів в межах підготовки суддів місцевих загальних та окружних адміністративних судів, призначених на посаду судді вперше, з’ясувалося, що судді–тренери не в захваті від необхідності оцінювати колег. Деякі судді–слухачі вважають неприйнятним оцінювання одних суддів іншими. Оскільки оцінювання суддів передбачено законом, то в найближчому майбутньому необхідно підготувати відповідні роз’яснення тренерам та слухачам.
Найвищою цінністю є вдячність тих, для кого та завдяки кому вдається віднайти свіжі ідеї, оминути ризики та втілити в життя нові методи підготовки.
Львівське регіональне відділення висловлює подяку всім тим, хто так, чи інакше долучається до співпраці, ділиться досвідом і робить підготовку судових кадрів ефективнішою.
Невичерпного натхнення, стійкості в часи змін і достойної винагороди в час, коли будуть плодоносити вкладені праця, віра та сила. Такі побажання всім викладачам і слухачам Національної школи суддів України.