Механізми захисту прав людини в правосудді сьогодення і майбутнього
23-24 вересня 2016 року в Одесі Національна школа суддів України у співпраці з проектом ОБСЄ “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” та Одеським апеляційним господарським судом провела круглий стіл “Міжнародно-правові і національні механізми захисту прав людини”. Серед учасників круглого столу – судді Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), українські судді, експерти, науковці.
Делегація Європейського суду з прав людини складається з 9 суддів, які приїхали з Азербайджану, Бельгії, Болгарії, Латвії, Ліхтенштейну, Німеччини, Туреччини, України та Фінляндії, серед них – суддя Ішіл Каракаш є віце-президентом ЄСПЛ, суддя Ангеліка Нуссбергер – президент V секції ЄСПЛ та суддя Ганна Юдківська – віце-президент V секції ЄСПЛ.
На обговорення круглого столу винесені такі питання:
- Вплив конституційної реформи на національно-правові механізми захисту прав людини;
- Міжнародно-правові стандарти права на справедливий суд;
- Захист прав людини у кримінальному провадженні;
- Застосування рішень Європейського суду з прав людини у національній практиці.
Відкриваючи захід, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук констатував, що основним завданням конституційного реформування правосуддя є створення засад його функціонування на принципах незалежності, доброчесності, ефективності.
З привітальними промовами виступили – Посол Вайдотас Верба, Координатор проектів ОБСЄ в Україні; Наталія Морщагіна, голова Одеського апеляційного господарського суду, а також Михайло Смокович, виконуючий обов’язки голови Вищого адміністративного суду України
Робота круглого столу розпочалася доповіддю про вплив конституційної реформи на зміцнення незалежності судді, яку представила голова Ради суддів України, суддя Верховного Суду України Валентина Сімоненко.
Суддя Конституційного суду України Станіслав Шевчук розкрив тему стосовно інституту конституційної скарги як інструменту захисту прав людини.
Голова Апеляційного суду Запорізької області, представник України у Консультативній раді європейських суддів Віктор Городовенко розповів про принципи територіальності та спеціалізації в побудові судової системи в аспекті конституційних змін.
Під час другої сесії, присвяченій міжнародно-правовим стандартам права на справедливий суд, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук виступив з доповіддю про конституційні зміни в системі правосуддя як гарантії права на справедливий суд. Реалізовані конституційні зміни створили необхідні передумови формування незалежного та неупередженого правосуддя – висловив переконання ректор.
Виконуючий обов’язки голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович висвітлив питання ролі та завдань адміністративної юстиції в захисті прав і свобод людини в Україні.
Віце-президент V Секції Європейського суду з прав людини суддя Ганна Юдківська (Україна) презентувала бачення щодо європейських гарантій суддівської незалежності.
Третя сесія круглого столу була сконцентрована на темі захисту прав людини в кримінальному провадженні.
Віце-президент Європейського суду з прав людини суддя Ішіл Каракаш (Туреччина) представила погляд на обов’язок ефективного розслідування у практиці ЄСПЛ.
Президент V Секції Європейського суду з прав людини суддя Ангеліка Нуссбергер (Німеччина) розповіла про типові порушення статті 5 ЄКПЛ та можливі заходи для уникнення таких порушень.
Суддя Європейського суду з прав людини Карло Ранзоні (Ліхтенштейн) у своєму виступі зробив акцент щодо права на допомогу захисника в кримінальному провадженні.
У другий день роботи круглого столу увага учасників була сконцентрована на темі застосування рішень Європейського суду з прав людини в національній практиці.
Серед доповідачів:
Суддя Європейського суду з прав людини Мартінс Мітс (Латвія) розповіла про труднощі і переваги застосування ЄКПЛ у постсоціалістичних країнах.
Суддя Європейського суду з прав людини Пауліна Коскело (Фінляндія) узагальнила виклики та можливості застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ у національних судах.
Грунтовну доповідь про проблеми та перспективи застосування рішень ЄСПЛ у практиці українських судів учасники заходу отримали від Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Івана Ліщини.
Національний менеджер програми "Верховенство права та права людини" Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька представила огляд перших результатів моніторингу судових рішень щодо застосування практики Європейського суду з прав людини.
Актуальне бачення на тему конфіскації злочинних активів в рамках права на справедливий судовий розгляд презентувала суддя Європейського суду з прав людини Йонко Грозєв (Болгарія). Його колега Суддя ЄСПЛ Ханлар Хажиєв (Азербайджан) розповів про взаємодію судів у виконанні положень ЄКПЛ.
У рамках окремих сесій українські судді та науковці проаналізували застосування ЄКПЛ та практику ЄСПЛ при розгляді різних категорій справ.
За результатами дискусій та обміну думками було підведено підсумки круглого столу. Констатувалось, що нині практика Європейського суду з прав людини, по-суті, формує субсидіарну правову систему. Її впровадження гостроактуальне для нашого суспільства і має відбуватися, зокрема і через відповідну суддівську освіту. А головне - правосуддя сьогодення і майбутнього має розуміти і розділяти стандарти Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.